Prudnik24

Początki miasta Prudnik

10 lutego
15:28 2010

ksiazkiNie ma dostatecznych dowodów, kiedy powstała pierwsza osada na terenie Prudnika. Według średniowiecznego badacza z IX wieku tzw. Geografa Bawarskiego, tereny obecnego Prudnika znajdowały się we władaniu słowiańskiego plemienia Gołęszyców. Jest wielce prawdopodobne, że istniało tutaj grodzisko podobne do występujących w Górach Opawskich na Górze Okopowej czy też w okolicy Dębowca. Lecz z uwagi na to, że dotychczas na terenie miasta Prudnika nie prowadzono badań archeologicznych, nie ma materialnego potwierdzenie tych przypuszczeń.

Sam początek miasta Prudnik owiany jest legendą. W wydany w 1888 roku w IX tomie książki Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich znalazła się informacja, że miasto zostało założone wokół warownego zamku zbudowanego przez rycerzy z Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona tzw. templariuszy. Brakuje jednak potwierdzenia aby na terenie Prudnika przebywali templariusze. Po zamku tym miała pozostać wieża tzw. stołp (obecnie nosi ona nazwę Wieża Woka), ale używana w literaturze niemieckiej nazwa Wieża Pogańska sugeruje, że nie została zbudowana przez zakonnych rycerzy. Wersja ta była jednak uznawana do lat siedemdziesiątych XX wieku, gdyż nie uwzględniano badań niemieckich.

Druga wersja oparta na pracach niemieckich badaczy Johannesa Chrząszcza ( Geschichte der Stadt Neustadt in Oberschlesien. Neustadt O/S 1912) i Augusta Weltzela (wydanie polskie – Historia miasta Prudnika na Górnym Śląsku. Opole, 2005), a która znajduje częściowe potwierdzenie w  dokumentach historycznych wskazuje, że założycielem miasta Prudnik jest najprawdopodobniej czeski rycerz Woka z Rosenberga, marszałek na dworze króla czeskiego  Przemysł Ottokar I (rządził w latach 1198 – 1230), który w latach 1255 – 1259 założył w okolicy obecnego Prudnik kilka wsi i w zakolu rzeki Prudnik – zamek gotycki, kontrolujący ruch na szlaku handlowym z Nysy do Opawy. Wokół tego zamku zaczęło powstawać miasto i syn Woka z Rosenberga, Henryk ok. 1279 roku uzyskał dla Prudnika lokację miasta na prawie niemieckim od księcia opolskiego Bolko I, lennika króla czeskiego. Jedynym śladem pierwotnego miasta jest Wieża Woka (w 2009 roku została odrestaurowana i udostępniona do zwiedzania). Pozostała zabudowa w większości się spaliła, natomiast budowle trwalsze na przestrzeni wieków zostały rozebrane lub przebudowane. Syn Bolka I – Bolko II nadał miastu specjalne przywileje dla rzemiosła tkackiego i zastrzegł szczególne prawa dla ludności polskiej. Prudnik do 1337 roku znajdował się w granicach Królestwa Czeskiego. W 1337 roku książę niemodliński i wieluński Bolesław Pierworodny odkupił od Czechów Ziemię Prudnicką wraz z miastem i Prudnik stał się dziedziczną posiadłością lenną Piastów Opolskich. Władali oni Prudnikiem do śmierci Jana II Dobrego w 1532 roku, na którym wygasła dynastia Piastów Opolskich.

SM

Gazeta Prudnik24 – numer 183

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook