Prudnik24

Agata Hajdecka „oswajała” Nysę

Październik 19
11:03 2011

W sobotę 15 października w nyskim Bastionie Św. Jadwigi zainaugurowano wystawę prac Agaty Hajdeckiej pod hasłem „Oswojone Człowieczeństwo”.

Sobotni wernisaż wystawy Agaty Hajdeckiej w Nysie przyciągnął mniej publiczności niż poprzedni w Muzeum Ziemi Prudnickiej w marcu br. Jednak z zasłyszanych opinii zwiedzających wynikało, że prace młodej prudnickiej artystki zostały bardzo dobrze przyjęte i że wywarły na widzach duże wrażenie. Jakościowo zatem można mówić o sukcesie.

„Dlaczego Agata Hajdecka?” – to pytanie zadaliśmy pani Małgorzacie Klakli z Informacji Turystycznej w Nysie, współorganizatorowi wystawy:
Współpracujemy ostatnio z muzeum w Prudniku – rozmawiamy o wystawach, a niekiedy też się nimi wymieniamy. Pani dyrektor z Prudnika zaproponowała mi właśnie Agatę Hajdecką. Początkowo ta wystawa była planowana na przyszły rok. Jednak zwolniło nam się miejsce na październik i dlatego zaproponowaliśmy pani Agacie wcześniejszy termin. Zgodziła się, więc prezentujemy jej twórczość już teraz. Jesteśmy otwarci na wszystkich – jeżeli ktoś chce coś u nas wystawić i mamy w terminarzu wolne miejsce, chętnie umożliwiamy, aby te osoby się u nas zaprezentowały i aby zaistniały w świecie sztuki.
Pani Małgorzata chwaliła także nową ekspozycję:
Bardzo nam się wystawa podoba i tak jak mówiła to sama pani Agata – technika jest zróżnicowana – co bardzo urozmaica nasze dotychczasowe wystawy, bo poprzednio było to najczęściej malarstwo. Tymczasem tutaj mamy rzeźbę, pokaz multimedialny, także malarstwo i zdjęcia.

Samej artystce zadaliśmy kilka pytań o źródło twórczych inspiracji oraz o taki a nie inny wybór środków twórczej ekspresji.

– Skąd się wzięło zainteresowanie sztuką?
– Sztuką interesowałam się od zawsze. Miałam kolekcje gazet z malarzami, różne książki poświęcone sztuce. Jednak tak świadomie zainteresowałam się sztuką na przełomie końca liceum plastycznego i początku studiów w Opolu, gdzie poznałam zjawiska sztuki współczesnej, która jest bardzo interesująca.

– A Twoje inspiracje?
– Z teoretycznego punktu widzenia jest w sztuce wiele osób i zjawisk inspirujących, jak choćby rzeźby hiperrealisty Rona Muecka, ale inspiracje czerpię również ze zwykłych zdarzeń, z codzienności.

– Malarstwo i grafika są popularne, ale rzeźba chyba mniej. Zatem – dlaczego rzeźba i skąd zainteresowanie tworzeniem animacji?
– Nie powiedziałabym, że malarstwo i grafika są bardziej popularne niż rzeźba. A ta druga jest dla mnie o tyle ważna, że od zawsze lubiłam spędzać wolny czas rzeźbiąc coś w różnych materiałach. Animacja eksperymentalna daje mi możliwość łączenia wielu ciekawych technik. Z taką formą sztuki jak animacje spotkałam się dopiero na studiach, gdyż podczas mojej wcześniejszej edukacji nauczyciele plastyki nie mówili o czymś takim jak animacja – opowiadali tylko o tradycyjnych formach sztuki. To moim zdaniem jest podstawowy błąd nauczania plastyki, ponieważ młodzież nie wie, jakich nowych technik używa się w sztuce.

– Dziękuję.

Prace Agaty Hajdeckiej w Bastionie Św. Jadwigi w Nysie można oglądać do 15 listopada br.

[nggallery id=55]

Bogusław Zator

About Author

Miras

Miras

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 118

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....