Prudnik24

„Postulaty Sierpniowe” w Bibliotece Miejskiej

Listopad 19
12:50 2011

Do 5 grudnia br. w hallu Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku można oglądać wystawę „Postulaty sierpniowe – XXX rocznica strajków 1980”.

To już czwarta w tym roku ekspozycja w prudnickiej bibliotece publicznej, która jest organizowana we współpracy z Delegaturą IPN w Opolu. Obecna została przygotowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu we Wrocławiu. Fotografie: Bogusław Nieznalski i zbiory Ośrodka Karta. Koncepcje i opracowanie wystawy: Sylwia Krzyżanowska, Tomasz Przedpełski, Wojciech Trębacz.

W nocy z 17 na 18 sierpnia 1980 r. Międzynarodowy Komitet Strajkowy w Stoczni Gdańskiej im. Lenina przyjął listę 21 postulatów – politycznych, ekonomicznych, oraz społecznych. Błyskawicznie rozpropagowane, pomimo blokady informacyjnej, postulaty dotarły do tysięcy strajkujących zakładów pracy w całym kraju i zostały zaakceptowane przez ich pracowników. Dnia 31 sierpnia 1980 roku podpisano porozumienie, w którym władza zaakceptowała żądania robotników. To rozpoczęło rewolucję ,,Solidarności”.

Na 14 planszach wystawienniczych wyeksponowano 21 punktów postulatów i zilustrowano je zdjęciami ukazującymi te elementy życia społecznego, które pokrywały się z żądaniami strajkujących. Prezentowane fotografie pochodzą od osób prywatnych, niejednokrotnie od uczestników tamtych wydarzeń.

Bogusław Zator
(źródło: MiGBP w Prudniku)

Gazeta Prudnik24 – numer 124

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...