Prudnik24

Rodzina z Nazaretu i stary piec

Grudzień 13
13:52 2011

Wczoraj (12 grudnia) w Muzeum Ziemi Prudnickiej, otwarto wstawę pt. „Rodzina na >>Świętych<< obrazach i obrazkach”.

– Pomysł na zorganizowanie wystawy zrodził się w bardzo prozaicznych okolicznościach – powiedziała Urszula Rzepiela, dyrektor Muzeum Ziemie Prudnickiej. – Podczas sprzątania magazynu ja i moi pracownicy trafiliśmy na mnóstwo obrazków, dotyczących Świętej Rodziny. I postanowiliśmy zrobić z nich użytek.

Pozostałe obrazki dostarczyli ze swoich prywatnych zbiorów m.in. Jan Sobkowicz, Bernadetta Zub i Urszula Baranowska. Większość z nich przedstawiała Józefa, Maryję i (małego) Jezusa, określanych przez Kościół Katolicki jako Święta Rodzina z Nazaretu. Nie brakowało także figurki dzieciątka w żłóbku i bożonarodzeniowej choinki. A wszystko to w tradycyjnym, starym stylu, z ludową prostotą.
Ks. dr Stanisław Bogaczewicz, proboszcz Parafii Św. Michała Archanioła w Prudniku zaznaczał, że powszechną rodziną i wielkim wspólnym domem jest Kościół. Z kolei Stanisław Hawron, lubujący się w długich przemowach prudnicki wiceburmistrz wspominał swoje sielskie dzieciństwo oraz czasy, gdy mieszkańcy bloku czy kamienicy byli jedną wielką rodziną, pełną „przyszywanych” cioć i wujków.
Atrakcją imprezy stanowiły kruche ciastka, przygotowane w starym piecu, który został podarowany Muzeum Ziemi Prudnickiej przez pewną rodzinę, mieszkającą w Rudziczce. Pani dyrektor zapowiedziała, że już po Nowym Roku, w każdy poniedziałek, począwszy od 9 stycznia ruszą tzw. „Spotkania przy piecu”, będące okazją do integracji towarzysko-kulturalnej.
A takowa bez wątpienia miała miejsce podczas poniedziałkowej „rodzinnej” wystawy, polegającej, po prostu, na zebraniu i zaprezentowaniu czegoś, co znamy z własnych domów; szczególnie, gdy razem z nami mieszkają babcia czy dziadek. Albo oboje.

Bartosz Sadliński

Gazeta Prudnik24 – numer 123

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...