Prudnik24

„Nie dotykaj” Jarosława Wasika

Grudzień 22
09:08 2011

Jarosław Wasik wykonuje dobrą robotę: przypomina o tym, że mężczyzna nie tylko posiada uczucia, lecz jeszcze potrafi umiejętnie je wyrażać. Najnowsza, czwarta płyta tego warszawskiego wokalisty z prudnickim rodowodem już w sprzedaży. Promuje ją (nie bez kozery) internetowy serwis „Kraina Łagodności”.

Motyw przewodni albumu „Nie dotykaj” stanowi relacja. Jest w niej miejsce zarówno na wzajemną czułość, wsparcie i tęsknotę, jak i na kłamstwo, łzy czy rozłąkę. Pojawia się także problem stawiania granic. W piosence „Nie dotykaj mojego telefonu” autor przypomina, że zdrowa relacja nie może być zbyt duszna:

Nie dotykaj mojego telefonu
Nie dotykaj, choć możesz po kryjomu
Nie odnajduj nie napisanych listów
Trzystu

Ja nie wnikam wnikliwie w twoje sprawy
Twoje stany upojeń i obawy
Koleżanki, kolegów, morze kawy
Nie wnikam

Autorem tego i dziesięciu innych tekstów piosenek na tej płycie jest Jarosław Wasik. Tylko dwie piosenki w albumie nie są pod tym względem autorskie. Tekst jednej z nich napisał znany, nieżyjący już poeta Julian Tuwim. Jest to znana (choćby z repertuaru Hanny Banaszak) piosenka „Miłość ci wszystko wybaczy”, tym razem w wykonaniu wolniejszym, łagodniejszym, czyli w skrócie – „wasikowym”.
Nie polecam tego rodzaju twórczości miłośnikom mocnych, dynamicznych brzmień. Nazwą to „ciepłymi kluchami” i dadzą sobie spokój. Natomiast miłośnicy sentymentalnej, kobiecej wręcz wrażliwości na pewno znajdą coś dla siebie. Ważną rolę w tych piosenkach odgrywa dotyk, ten dobrze rozumiany. W utworze „Dotykanie” autor śpiewa:

Dotyk łączy na boku
Podniecenie i spokój
Dotyk czasami dotyka
Dotykanie w świecie zanika

Mój świat się składa z dotykania
Podotykam go od rana
Jak mam sobie poradzić
Z tyloma jego wersjami

Wokal Jarosława Wasika dobrze współgra z kompozycjami muzycznymi autorstwa Igora Przebindowskiego, Roberta Cichego i Tomasza Ordaszewskiego. Jeśli chodzi o intrumentarium, słyszymy: gitarę, pianino, perkusję, skrzypce, akordeon i trąbkę. Jest to muzyka wprawiająca w relaksacyjny nastrój, idąca w stronę popu. Nie traci jednak swojej kameralności, głównie ze względu na liryzm.
Jak dotąd nakręcony został teledysk do jednej piosenki pochodzącej z najnowszej płyty. W klipie „Jak wrócę” Jarosław Wasik ze słuchawkami w uszach porusza się (uśmiechnięty lub zadumany) różnymi środkami komunikacji i spaceruje po mieście; przede wszystkim jednak tęskni za osobą, którą pozostawił w domu, i z rozbrajającą prostotą zapowiada:

jak wrócę
ugotuję ci zupę z brokułów
jak wrócę
dodam ci otuchy, przytulę
jak wrócę
zaliczymy spacery i wino
wszystko to, co mogło nas ominąć.

Skąd zatem, napisane wielkimi literami na okładce, tytułowe słowa „Nie dotykaj”? W dodatku „opalcowane”… Przypinają one o wyżej wspomnianych granicach w relacji, ale także podkreślają, że dotyk może boleć (w sensie przenośnym). Jeśli wchodzimy w relację, odsłaniamy się przed drugim człowiekiem i możemy cierpieć.
Płyta dla ludzi uczuciowych, dla tych, którzy w znanej telewizyjnej reklamie z udziałem Serca i Rozumu, wybierają to pierwsze.

***

Jarosław Wasik urodził się w 1971 roku w Prudniku. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego wyjechał do Gliwic, gdzie ukończył Wydział Wokalny Studium Wokalno-Baletowego. Przez kilkanaście lat mieszkał w Opolu, pracując w Miejskim Ośrodku Kultury i Radiu Opole. W stolicy naszego województwa uzyskał również dyplom magistra kulturoznawstwa. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest w trakcie pisania rozprawy doktorskiej pt. „Kulturotwórcza rola Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu” w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Zasiada w Radzie Programowej Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie (na którym sam otrzymał kiedyś drugą nagrodę). Jak dotąd wydał cztery płyty: „Nastroje”, „Zielony z niebieskim”, „Fabryka nastrojów” oraz „Nie dotykaj”. Jego twórczość klasyfikowana jest jako „poezja śpiewana”, „piosenka literacka” lub „piosenka z tekstem”.

Bartosz Sadliński

About Author

Miras

Miras

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....