Prudnik24

Bestseller na miarę naszych czasów

Grudzień 28
12:37 2011

Po pierwszą część trylogii Stiega Larssona sięgnąłem ponad rok temu, na fali wszechobecnego zachwytu twórczością tego pisarza. Szwedzki kryminał? To przecież egzotyka, przy nieśmiertelnych książkach Agaty Christie. A jednak się opłaciło.

Książki nieżyjących autorów mają w sobie delikatny dreszczyk emocji. Nie piszę tu oczywiście o umieraniu ze starości, czy o artystach ze słynnego już klubu 27, którego niekoniecznie jestem fanem. Piszę o śmierci niespodziewanej, takiej której doświadczył Larsson. Skąd te emocje? Ano z tego, że przy czytaniu tego rodzaju książek, zawsze się głębiej zastanawiam nad ich treścią i nad podobieństwem pewnych faktów z lektury, do prawdziwego życia, nieżyjącego już autora. Istnieje również kwestia ciągu dalszego, którego nie będzie, a który w Millenium bardzo by się przydał.

Nie będę tutaj pisał o co w Millenium chodzi, bo chyba każdy wie że głównym bohaterem jest Mikael Blomkvist i Lisbeth Salander. Kryminał – wiadomo, musi być intryga i oczywiście jest. Szerszych opisów nie będzie, gdyż nie chciałbym ograniczać nawet minuty przyjemności, jaką daje lektura trylogii Millenium. Lektura niesamowicie wciągająca i lekka zarazem, którą połyka się dużymi haustami. To właśnie w literaturze Stiega Larssona jest najbardziej charakterystyczne, złapać czytelnika za gardło i nie puścić aż do samego końca. Zachwycić i poruszyć jednocześnie, by za chwilę pozostawić nutkę niedomówienia. Dawno nie czytałem tak wartko urządzonej fabuły i już powoli przekonywałem się do szwedzkiej literatury kryminalnej. Kupiłem więc głośno zachwalaną pozycję pt. „Między tęsknotą lata a chłodem zimy” Leif GW Perssona i nie polecam.

Literaturę do czytania na wszelkiego rodzaju święta, ferie i dni wolne, należy dobierać staranie. Nie chodzi przecież o to, aby się męczyć, lecz przeczytać ciekawą historię i zapomnieć o tym co za oknem, dlatego Larssona na chłodne wieczory polecam jak najbardziej.

About Author

Miras

Miras

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 119

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

PPS

Fajnie że jest jakiś pomysł na funkcjonowanie szpitala ale czy to dobry kierunek... Zdecydowanie nie!...

Nareszcie coś się dzieje........

Niby dobre miejsce na taka inwestycje ale z drugiej strony co to za centrum przesiadkowe...

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...