Prudnik24

Prudniczanin wyróżniony w Szkocji

Wrzesień 18
09:37 2013

Andrzej_KucikAndrzej Kucik, absolwent I LO w Prudniku, został doceniany w jednym z najbardziej prestiżowych szkockich uniwersytetów.

Zapytaliśmy Andrzeja o jego osiągnięcia i plany naukowe.

– Otrzymałeś nagrodę im. prof. Alberta Johnstone’a, jak duże jest wyróżnienie?

Osobiście czuję się bardzo wyróżniony. Uniwersytet w Aberdeen, a zwłaszcza jego wydział matematyczny, jest jednym z najlepszych na świecie, studiowanie tam jest samo w sobie wyróżniające. Jeśli dodam, że spośród studentów matematyki, tylko 10-ciu procentom udaje się ukończyć ten kierunek, a spośród nich to właśnie ja zostałem uznany za najlepszego, to z całą pewnością mogę mieć powód do dumy.

– Czy od początku wiedziałeś, że będziesz studiował zagranicą?

Tak, choć początkowo marzyły mi się studia w Stanach Zjednoczonych, ale ze względu na skomplikowane procedury rekrutacyjne, wizowe, a także ze względów finansowych, zdecydowałem się na pozostanie w Europie. Natomiast nigdy nie przypuszczałem, że podejmę się studiowania matematyki.

– Ostatecznie rozpocząłeś studia na uniwersytecie w Aberdeen, skąd taki wybór?

Po pierwsze dlatego, że z języków jedynie angielski udało mi się opanować w stopniu wystarczającym do podjęcia studiów wyższych. Po drugie, w Wielkiej Brytanii tylko Szkocja zapewnia studentom z pozostałych krajów Unii Europejskiej darmową naukę, a czesne na uniwersytetach w Anglii zazwyczaj wynoszą £9000, tj. około 45 000 zł, rocznie. W samej zaś Szkocji, Uniwersytet w Edynburgu wydawał się mieć największy prestiż. Niestety kandydaci spoza Szkocji i północnej Anglii nie mają tam możliwości studiowania najpopularniejszych kierunków. Drugą najlepszą opcją, ze względu na prestiż, poziom badań i nauczania, wspaniała reklamę, a także wielkość samego miasta było Aberdeen.

–  Z jakiego tematu pisałeś pracę magisterską?

Poświeciłem ją transformatom Fouriera i Laplace’a, ale wybór tego tematu był raczej przypadkowy. Okazało się jednak, że rok wcześniej uniwersytet nawiązał współpracę z zewnętrzna firma Senergy, zajmującą się dostarczaniem rozwiązań technologicznych dla korporacji wydobywających ropę naftową. Skorzystałem z tej możliwości i moja praca magisterska była w zasadzie projektem badawczym dla tej firmy. Senergy wykorzystuje wspomniane transformaty do optymalizacji danych zebranych podczas odwiertów wykonywanych w poszukiwaniu złóż ropy naftowej. Dla przykładu dodam, że podobnych transformat używa się do optymalizacji plików graficznych do formatu jpg, czy muzycznych do formatu mp3.

– Otrzymałeś stopnień Master, który odpowiada naszemu magistrowi, czy będziesz kontynuował karieręAndrzej_Kucik_dyplom naukową?

Początkowo w ogóle nie planowałem pozostawać na uczelni. Parę korporacji złożyło mi swoje propozycje, a ja planowałem złożyć moje aplikacje do kilku kolejnych, jednak po dłuższych rozważaniach zdecydowałem się na kontynuowanie pracy naukowej. Uniwersytet w Aberdeen zaproponował mi miejsce, ale ostatecznie zdecydowałem się na University of Leeds, gdzie będę prowadził projekt badawczy finansowany przez brytyjski urząd badań w zakresie inżynierii i nauk fizycznych (EPSRC), pod nadzorem profesora Johnatana Partingtona, jednego z najbardziej znanych angielskich matematyków.

– Jak oceniasz szkolnictwo wyższe w Wlk. Brytanii?

Bardzo dobrze. Gdyby było złe, pewnie zrezygnowałbym już dawno i wrócił do Polski. Tymczasem nie tylko nie zdecydowałem się na powrót, ale podjąłem kolejne studia tamże. Myślę, że to wystarczające świadectwo jakości tamtejszego szkolnictwa wyższego.

About Author

Jarosław Szóstka

Jarosław Szóstka

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 115

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....

Tak od jakiegoś czasu mieszka się koszmarnie , podobna sytuacja miała miejsce na Morcinka i...

Pewnie sami się boją...