Cenne doświadczenia z Wuxi

Październik 22
09:44 2013

Trener Kazimierz Kocik i Karolina Farasiewicz. Fot. archery.pl

Zakończyły się Mistrzostwa Świata Juniorów w łucznictwie, odbywające się w dniach 13-20 października w chińskim Wuxi. W zawodach startowało dwóch reprezentantów Obuwnika Prudnik – Karolina Farasiewicz i Kasper Helbin.

Jako pierwsi kwalifikacje rozpoczęli juniorzy, strzelający na odległościach 90, 70, 50 i 30 metrów. W tej części zawodów Kasper Helbin z wynikiem 1249 punktów zajął 45 miejsce. Dzięki temu rezultatowi w 1/48 finałów, zawodnik Obuwnika trafił na reprezentanta Austrii Alexandra Bertschlera, z którym wygrał 6:2 (27:24, 23:27, 28:23, 27:20). W kolejnej rundzie Kasper spotkał się z dwudziestym po kwalifikacjach łucznikiem z Indii. Wynik tego pojedynku to 2:6 (27:26, 27:29, 26:29, 25:27) dla Singha Gurucharana. Prudniczanin zakończył więc zmagania indywidualne na 33 miejscu. Warto dodać, że reprezentacyjny kolega Helbina – Kacper Sierakowski z klubu SŁ Marymont Warszawa, doszedł do finału Mistrzostw Świata, gdzie musiał uznać wyższość Robina Ramaekera z Belgii, lecz wywalczył znakomity, srebrny medal i został Wicemistrzem Świata Juniorów!

Kasper Heblin, razem z Pawłem Marcem i Kacper Sierakowskim startowali również w konkurencji drużynowej, niestety w 1/8 finału ulegli Rosjanom, którzy jak się później okazało, zostali drużynowymi mistrzami świata.

Spore nadzieje pokładaliśmy również w Karolinie Farasiewicz. Ta znakomita łuczniczka, kolejny raz nie zawiodła i jak na swój młody wiek i małe doświadczenie w międzynarodowych startach, uzyskała bardzo dobre wyniki. Po seriach kwalifikacyjnych zajmowała 15 miejsce z rezultatem 1295 punktów i była najlepszą z Polek. Ten wynik pozwolił jej bezpośrednio awansować do 1/24 finałów, gdzie bez przeszkód pokonała reprezentantkę Mongolii Nomin-Erdene Badam 6:0 (27,23, 25:23, 28:25). Niestety jej przygoda w zmaganiach indywidualnych zakończyła się w 1/16, gdzie przegrała z Lucillą Boari (Włochy) 0:6 (27:30, 26:27, 26:29). Karolina ostatecznie zajęła 17 miejsce indywidualnie, dzięki czemu byłą najlepszą, polską kadetką mistrzostw.

Kadetki startowały również w konkurencji drużynowej, gdzie w 1/8 finału pokonały reprezentację Hiszpanii 217:214. W ćwierćfinale lepsze okazały się jednak łuczniczki z Chin (211:218), co młodym łuczniczkom dało ostatecznie 5 miejsce.
Zawodniczka Obuwnika startowała jeszcze z Markiem Szafranem w konkurencji mikst. Po wyeliminowaniu Ukraińców 146:144 i przegranej z Chinami 146:152 – zajęli 6 lokatę.

Mistrzostwa Świata Juniorów były pierwszym poważnym, międzynarodowym występem młodych łuczników z Prudnika. To cenne doświadczenie z pewnością będzie procentowało w przyszłości i przyczyni się do uzyskiwania kolejnych, znakomitych rezultatów na arenie krajowej i zagranicznej. Trzymamy za nich kciuki!