Prudnik24

Przeszkoleni przez komandosów

Przeszkoleni przez komandosów
05 listopada
08:35 2013

W połowie października uczniowie z klas mundurowych z II LO w Prudniku uczestniczyli  w zgrupowaniu szkoleniowym w systemie KAPAP Krav-Maga. Zajęcia prowadzili m.in. instruktorzy z jednostek specjalnych.

Niemal trzydniowy cykl zajęć przeprowadzono w formie warsztatów, które miały poszerzyć wiadomości i umiejętności uczniów klas mundurowych, a także nauczyć kursantów współpracy w grupie.

– Udział w zajęciach brało udział 30 uczniów z wszystkich klas – od I do III. Klasy mundurowe mamy już długo – dwa lata temu szkołę ukończyli ich pierwsi absolwenci. Jednak do tej pory zajęcia były prowadzone w bardziej konwencjonalny sposób, zawsze w szkole. Pan Artur Buczek, który uczy u nas przedmiotu „sztuka samoobrony”, postanowił zainteresować młodzież tą tematyką i pokazać, jak w mniej konwencjonalny sposób realizować ten przedmiot – wyjaśnia Elżbieta Zapała, wicedyrektor II LO w Prudniku.

Pomysłodawca i organizator zgrupowania, Artur Buczek, jest instruktorem samoobrony w izraelskim systemie KAPAP Krav-Maga, ale też specjalistą od technik interwencji i wyszkolenia strzeleckiego.

– Zajęcia prowadziło 11 instruktorów KAPAP Polska, w tym również członkowie jednostek specjalnych. Omawiane były techniki samoobrony i walki w systemie KAPAP, czy techniki interwencji. W programie znalazło się także ratownictwo medyczne i musztra. W ramach zajęć uczniowie ci mają podobne rzeczy, ale zakres jest okrojony, tutaj natomiast mogą zapoznać się z wieloma nieznanymi sobie kwestiami, uzupełnić posiadaną wiedzę – mówi Artur Buczek.

Dodaje, że w piątek szkolenie prowadzone było w budynku szkoły, tam też uczniowie spędzili noc, a już w sobotę zostało przeniesione w teren: w lesie na Klasztorku odbyła się gra taktyczna w paintball, skorzystano też z parku linowego w Pokrzywnej. Całość zakończono  ogniskiem.

Program szkolenia obejmował również strzelanie – na strzelnicy sportowej, oraz laserowej. Artur Buczek do współpracy zaprosił strzelnicę „Corrado” z Ostravy. Czesi przywieźli ze sobą sprzęt laserowy, a także broń pneumatyczną – repliki seryjnie produkowanych modeli, ale strzelające małymi, plastikowymi, kulkami.

Strzelnica laserowa jest sprzężona z laptopem, na którym uruchomiono specjalne oprogramowanie. Pozwala na rozegranie rozmaitych „gier strzeleckich”, nie są to jednak proste gry, ale symulacje –  czy to określonych sytuacji, jak np. polowania, czy szkolenia strzeleckiego dla rozmaitych formacji, np. antyterrorystów.

– Symulacja nie jest stuprocentowo wierna, bo np. nie ma tu zjawiska odrzutu przy wystrzale. Ale ogromną zaletą tego sprzętu jest oszczędność – pozwala on na wyćwiczenie właściwych typów reakcji, techniki, czy oddawania strzału we właściwym momencie. Pamiętajmy, że każda sztuka amunicji kosztuje. Szkolenie dla kilkudziesięcioosobowego oddziału, to znaczna oszczędność – zauważa Marcel Žurovec.

– Jest fajnie, podoba nam się, zajęcia są ciekawe. Każdy instruktor ma swoje pomysły – na samoobronę, czy na walki – i na pewno nauczymy się czegoś nowego, co nam się przyda na przyszłość – krótko podsumowują szkolenie Ewelina, Beniamin i Kamila, uczniowie klas mundurowych.

Jak mówi Artur Buczek, zgrupowanie stwarza uczniom możliwości rozwoju, a profil klas mundurowych pozwala na doskonalenia umiejętności, które są wykorzystywane w późniejszej pracy.

– Mamy absolwentów, którzy są obecnie w jednostkach wojska, policji czy służby więziennej – stwierdza i dodaje, że dyrekcja szkoły jest otwarta na tego typu działania.

Wicedyrektor II LO w Prudniku, Elżbieta Zapała, która była obecna podczas zakończenia zgrupowania, kiedy uczestnikom rozdano certyfikaty, dobrze ocenia inicjatywę takich szkoleń:

– Po minach uczestników widziałam, że byli wprawdzie zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi. Dlatego też takie zajęcia można będzie zaproponować także w przyszłym roku – deklaruje.

Gazeta Prudnik24 – numer 183

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook