Prudnik24

Prudnik i prudniczanie w Silesiographii

10 grudnia
10:41 2013

nicolaus_heneliusNa przełomie XVI i XVII w. Prudnik należał do wąskiego grona najpewniej ośmiu miast na terenie księstwa opolsko-raciborskiego, w których działały szkoły ewangelickie. Miejscowe społeczeństwo szczególnie chłonęło idee reformacyjne i dalekie było od ich porzucenia nawet w niepewnych czasach bezpardonowej walki z innowiercami w okresie wojny trzydziestoletniej. Do lat dziewięćdziesiątych XVI w. prudnicka placówka, posiadająca niemalże gimnazjalny charakter, mogła poszczycić się wyjątkowo wysokim poziomem kształcenia. Wszystko za sprawą doskonałego nauczyciela języków klasycznych, łaciny i greki – Caspara Neumanna (Neandra). Uczniowie pobierali również naukę z zakresu arytmetyki i muzyki, a ukończywszy szkołę mogli kandydować na studia.

W murach prudnickiej placówki, zaszczepiona została pasja poznawcza i umiłowanie nauki jednemu z najwybitniejszych przedstawicieli schyłkowego humanizmu na Śląsku – Nicolausowi Heneliusowi von Hennenfeld. Przyszedł ona na świat w 1582 r. w Prudniku, jako najmłodsze z jedenaściorga dzieci miejscowego kaznodziei, a następnie pastora w Rudziczce – Stefana Henela oraz Anny Kühne. Zmarł w 1656 r. we Wrocławiu opromieniony blaskiem sprawowanych przez siebie odpowiedzialnych urzędów, szczególnie syndyka Wrocławia. Dał się poznać jako doskonały prawnik, geograf i regionalista.

Potomnym pozostawił imponujący dorobek pisarski, w którym szczególne miejsce zajmuje wydana czterysta lat temu Silesiographia, stanowiąca, wbrew tytułowi, nie tylko geograficzny opis Śląska. Jest ona przede wszystkim erudycyjnym dziełem, w które wplecione zostały również wątki polityczne, historyczne oraz prawne. Henelius poświecił w nim, co zastanawiające, rodzinnemu miastu – Prudnikowi szesnaście linijek, w czasie gdy stolicy rozległego księstwa opolsko-raciborskiego – Opolu jedynie cztery.

Nicolaus Henelius von Hennenfeld to nie tylko uczony o iście europejskim horyzoncie myślowym, dziecko doby Odrodzenia, ale również prudniczanin z krwi i kości, będący bacznym obserwatorem otaczającego go świata. Prawdziwy człowiek renesansu.

Muzeum Ziemi Prudnickiej serdecznie zaprasza na spotkanie „Prudnik i prudniczanie w Silesiographii Nicolausa Heneliusa”, które odbędzie się w czwartek, 12 grudnia 2013 r. o godz. 18:00 w Centrum Tradycji Tkackich przy ul. Królowej Jadwigi 23 w Prudniku.

Do zobaczenia!

(źródło: Muzeum Ziemi Prudnickiej)

Gazeta Prudnik24 – numer 183

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook