Prudnik24

74 mln zł w budżecie Prudnika na ten rok

74 mln zł w budżecie Prudnika na ten rok
Styczeń 10
10:33 2014

Przed świętami Bożego Narodzenia radni miejscy debatowali nad zatwierdzeniem gminnego budżetu na rok 2014. Został on przyjęty zdecydowaną większością głosów, ale nie obyło się bez dyskusji i głosów krytycznych.

Przyszłoroczny budżet gminy Prudnik został uchwalony przy poparciu 18 radnych i 2 głosach przeciw. Jest on skromniejszy, niż w latach poprzednich – opiewa na 74 mln złotych. Na inwestycje przeznaczone będzie mniej niż 5%, bo tylko ponad 3 mln zł.

Nie podobało się to radnym opozycji, którzy krytykowali tak ostrożne założenia. Radny Jan Roszkowski mówił Radiu Opole, że to najsłabszy budżet, od kiedy jest możliwość korzystania z funduszy unijnych. Krytykował niskie inwestycje, określając budżet mianem „konsumpcyjnego” i wskazywał, że po stronie inwestycji zaplanowano tylko jedno duże zadanie, a pozostałe to niewiele warte „michałki”.

Burmistrz Franciszek Fejdych wyjaśnia, że gmina chce się skupić na spłacie zobowiązań i zabezpieczyć sobie możliwość sięgania po fundusze unijne w nowej perspektywie finansowej (2014-2020): – Nie jest to budżet wyborczy. To raczej budżet rozsądny, z nastawieniem na utrzymanie inwestycji, i na przyszłe finansowanie unijne. Aby nie było tak, że w następnym rozdaniu środków UE my pozostaniemy bez zdolności do absorpcji tych pieniędzy.

Na uwagi, że inwestycje i budżet są zbyt niskie, odpowiada:
– Kiedy zostawałem burmistrzem, budżet opiewał na ok. 65 mln. Kiedy przyszły środki unijne, budżety sięgały nawet 105 mln, więc było to już bardzo dużo. Obecnie wróciliśmy do poziomu 75 mln i jest to realny budżet przy takiej wielkości gminie, przy takich dochodach, jakie posiadamy.

Dodaje, że inwestycje na razie nie są duże, ale w trakcie roku mogą pojawić się nowe zadania, jakich w budżecie nie ma:
– Jest prawdopodobne, że kolejni inwestorzy kupią działki w strefie ekonomicznej. Wówczas trzeba będzie zbudować drogę, co na pewno zrobimy. Nie chcielibyśmy zamykać sobie możliwości do wykonania tych zadań.

Wśród zaplanowanych na rok 2014 inwestycji, Franciszek Fejdych wymienia: basen i halę sportową na Jesionowym Wzgórzu, remont dachu i termomodernizację elewacji w Gimnazjum nr 1, zakończenie remontu nowej siedziby biblioteki publicznej na ul. Mickiewicza.

W obiekcie po tzw. małej jedynce przy ul. Traugutta, gmina chciałaby ulokować Ośrodek Pomocy Społecznej. Środki na remont spróbuje pozyskać z Funduszu Norweskiego.

Analizowana jest też dokumentacja ul. Strzeleckiej. Po zmianie zasad naboru wniosków do „Schetynówek”, praktycznie nie ma szans na jej sfinansowanie.

– Prawdopodobnie zechcemy wykonać ją we własnym zakresie. Przykład ul. Broniewskiego pokazał, że można to dobrze zrobić własnymi siłami, za niewielkie pieniądze – stwierdza burmistrz.

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....