Prudnik24

74 mln zł w budżecie Prudnika na ten rok

74 mln zł w budżecie Prudnika na ten rok
Styczeń 10
10:33 2014

Przed świętami Bożego Narodzenia radni miejscy debatowali nad zatwierdzeniem gminnego budżetu na rok 2014. Został on przyjęty zdecydowaną większością głosów, ale nie obyło się bez dyskusji i głosów krytycznych.

Przyszłoroczny budżet gminy Prudnik został uchwalony przy poparciu 18 radnych i 2 głosach przeciw. Jest on skromniejszy, niż w latach poprzednich – opiewa na 74 mln złotych. Na inwestycje przeznaczone będzie mniej niż 5%, bo tylko ponad 3 mln zł.

Nie podobało się to radnym opozycji, którzy krytykowali tak ostrożne założenia. Radny Jan Roszkowski mówił Radiu Opole, że to najsłabszy budżet, od kiedy jest możliwość korzystania z funduszy unijnych. Krytykował niskie inwestycje, określając budżet mianem „konsumpcyjnego” i wskazywał, że po stronie inwestycji zaplanowano tylko jedno duże zadanie, a pozostałe to niewiele warte „michałki”.

Burmistrz Franciszek Fejdych wyjaśnia, że gmina chce się skupić na spłacie zobowiązań i zabezpieczyć sobie możliwość sięgania po fundusze unijne w nowej perspektywie finansowej (2014-2020): – Nie jest to budżet wyborczy. To raczej budżet rozsądny, z nastawieniem na utrzymanie inwestycji, i na przyszłe finansowanie unijne. Aby nie było tak, że w następnym rozdaniu środków UE my pozostaniemy bez zdolności do absorpcji tych pieniędzy.

Na uwagi, że inwestycje i budżet są zbyt niskie, odpowiada:
– Kiedy zostawałem burmistrzem, budżet opiewał na ok. 65 mln. Kiedy przyszły środki unijne, budżety sięgały nawet 105 mln, więc było to już bardzo dużo. Obecnie wróciliśmy do poziomu 75 mln i jest to realny budżet przy takiej wielkości gminie, przy takich dochodach, jakie posiadamy.

Dodaje, że inwestycje na razie nie są duże, ale w trakcie roku mogą pojawić się nowe zadania, jakich w budżecie nie ma:
– Jest prawdopodobne, że kolejni inwestorzy kupią działki w strefie ekonomicznej. Wówczas trzeba będzie zbudować drogę, co na pewno zrobimy. Nie chcielibyśmy zamykać sobie możliwości do wykonania tych zadań.

Wśród zaplanowanych na rok 2014 inwestycji, Franciszek Fejdych wymienia: basen i halę sportową na Jesionowym Wzgórzu, remont dachu i termomodernizację elewacji w Gimnazjum nr 1, zakończenie remontu nowej siedziby biblioteki publicznej na ul. Mickiewicza.

W obiekcie po tzw. małej jedynce przy ul. Traugutta, gmina chciałaby ulokować Ośrodek Pomocy Społecznej. Środki na remont spróbuje pozyskać z Funduszu Norweskiego.

Analizowana jest też dokumentacja ul. Strzeleckiej. Po zmianie zasad naboru wniosków do „Schetynówek”, praktycznie nie ma szans na jej sfinansowanie.

– Prawdopodobnie zechcemy wykonać ją we własnym zakresie. Przykład ul. Broniewskiego pokazał, że można to dobrze zrobić własnymi siłami, za niewielkie pieniądze – stwierdza burmistrz.

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 113

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Czy rządzenie jednoosobowe , bez dyskusji i zbędnych pytań można nazwać dobrym rządzeniem ? Przepraszam...

Mniejszość nie kładzie kłód pod nogi -jedynie wstrzymała się od głosu. Zapraszam do obejrzenia na...

dobrze rządzi to chcą odwołać tak tylko w Polsce mniejszość rządziła tyle lat i nic...

po ustaleniu zwyrodnialca ustawić jako cel na strzelnicy niech strzelają w ten nic nie warty...