Prudnik24

I LO wśród 500 najlepszych polskich liceów

I LO wśród 500 najlepszych polskich liceów
Luty 04
11:49 2014

Ranking „Perspektyw” od szesnastu lat ocenia polskie szkoły ponadgimnazjalne. W tym roku jedynym reprezentantem Prudnika w rankingu jest I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza.

Główną ideą uznawanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rankingu jest ułatwienie gimnazjalistom wyboru, co do dalszej ścieżki edukacji. Ranking „Perspektyw” ocenia osobno licea i technika, w obu przypadkach przyjmując osobne kryteria.

Przy sprawdzaniu efektywności nauczania w liceach ogólnokształcących, bierze się pod uwagę punkty (maksymalnie do zdobycia jest ich 100), których 30% otrzymuje się za zajęcie przez uczniów miejsc na olimpiadach przedmiotowych i międzynarodowych. Średnia zdobytych punktów z matur z przedmiotów obowiązkowych stanowi 25%, natomiast aż 45% to średnia zdobytych punktów z matury z przedmiotów dodatkowych. W technikach największy procent punktów można dostać za egzaminy zawodowe – 30%, kolejno po 25% za matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a 20% za sukcesy olimpijskie.

W XVI odsłonie rankingu udział wzięło 2.291 liceów ogólnokształcących i 1.867 techników, z których wyłoniono 500 liceów ogólnokształcących i 300 najlepszych techników w Polsce. Jedyną notowaną w tegorocznym rankingu prudnicką szkołą jest I LO, które zajęło 391 miejsce. W kategorii techników próżno szukać przedstawiciela naszej gminy czy powiatu.

I LO zdobyło łącznie 41,05 punktów i poprawiła się w porównaniu do zeszłego roku, w którym zajęła 402 miejsce (40,2 pkt.). Tegoroczne pozycja jest najlepszą od trzech lat dla szkoły im. Adama Mickiewicza – w 2011 r. ranking zawierał tylko 400 liceów, w 2012, I LO zajęło 392 miejsce.

W rankingu jest notowanych 13 liceów z województwa opolskiego, a prudnicka szkoła wśród nich zajmuję 12 lokatę, pomiędzy Społecznym Liceum Językowym w Opolu (375 miejsce), a I LO w Opolu (411 miejsce). Najwyżej z Opolszczyzny sklasyfikowano III LO w Opolu (31 miejsce) i Diecezjalne Liceum Humanistyczne w Nysie (28 miejsce). Do nyskiego liceum nasz ogólniak stracił 19,6 punktów.

About Author

Jarosław Szóstka

Jarosław Szóstka

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 111

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

po ustaleniu zwyrodnialca ustawić jako cel na strzelnicy niech strzelają w ten nic nie warty...

Brawo!!! w końcu ktoś się za to trucie bierze. W okresie grzewczym nie idzie wyjść...

Nieźle zryte berety. Kto ich wybiera - i jeszcze im za takie pomysły płacą....

LOL

Drogi Panie Maćku ! Tu nie o wielkość strefy chodzi, lecz o efektywność działań Gminy...