Prudnik24

Opłata targowa raczej pozostanie

Opłata targowa raczej pozostanie
Luty 27
13:25 2014

Najprawdopodobniej gminy będą mogły wkrótce decydować, czy chcą pobierać opłaty: targową, miejscową i uzdrowiskową. Burmistrz Prudnika zapowiada, że nie zamierza rezygnować z pobierania opłaty targowej.

Póki co, Prudnik nie ma statusu uzdrowiska, ale posiada targowisko miejskie. „Dziennik Gazeta Prawna” podał niedawno informację, że według projektu nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, nie będzie obowiązku pobierania opłat lokalnych przez gminy, a jedynie prawo do tego. Jeśli przepisy te weszły by w życie, o dalszym pobieraniu tych opłat lub jego zaprzestaniu, decydować będą rady gmin.

Ministerstwo administracji uzasadnia, że dla niektórych samorządów wpływy z tego tytułu są znikome, niekiedy wręcz niższe od kosztów poboru. Podobnie postąpiono swego czasu także z opłatą od posiadania psów.

Dziennik podaje też, że ponieważ wpływy z opłat – targowej, miejscowej i uzdrowiskowej – nie mają wpływy na wysokość subwencji ogólnej dla gmin, nie stracą te samorządy, które zdecydują się zaniechać pobierania opłat. Jednocześnie jednak stwierdza, że prawdopodobnie większość gmin raczej nie zechce zaniechać poboru, co będzie związane z ich polityką podatkową.

Burmistrz Franciszek Fejdych jest za utrzymaniem pobierania przez gminę opłaty targowej.

– Przypomnę, że targowisko utrzymuje gmina. Jeżeli zrezygnuje z opłaty targowej, to z czego ma je utrzymywać? Mamy określone zadania do wykonania, a dochody gmin to: subwencje – ogólna i oświatowa – oraz wpływy z podatków i opłat lokalnych. Na wysokość subwencji nie mamy wpływu, więc chcąc znieść opłaty, musielibyśmy podnieść podatki. Czy byłoby w porządku przenosić koszty utrzymania targowiska na podatników? – pyta.

Zwraca też uwagę na zróżnicowanie dochodów samorządów. Te, które mają na swoim terenie duże firmy, mogą sobie pozwolić na taki ruch, w przeciwieństwie do gmin biednych.

– Podaje się przykład gmin Gogolin, czy Dobrodzień, jako tych, które dużo robią dla mieszkańców. Nie mówi się jednak, że mają one dochody, o których my możemy jedynie pomarzyć, bo np. Dobrodzień ma na swoim terenie Elektrownię Opole – przypomina burmistrz Fejdych.

Gazeta Prudnik24 – numer 137

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook