Prudnik24

Nowe banknoty już w obiegu

Nowe banknoty już w obiegu
Kwiecień 09
11:56 2014

W poniedziałek (7 kwietnia 2014) wprowadzone do obiegu zostały banknoty z nowymi zabezpieczeniami.

Wszystko za sprawą Narodowego Banku Polskiego, który  rozpoczął stopniowe wprowadzanie do obiegu banknotów ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmiany będą dotyczyły banknotów o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł, które będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostaną prawnym środkiem płatniczym.

Zmiana zabezpieczeń jest operacją techniczną, bo chociaż obecnie polskie banknoty są fałszowane stosunkowo rzadko (około 8 fałszerstw na milion banknotów w obiegu), to postęp technologiczny, który dokonał się w ciągu ostatnich 20 lat w dziedzinie zabezpieczeń banknotów, wymaga przeprowadzenia takiej technicznej operacji.

– „Jesteśmy już gotowy do zasilenia rynku banknotami ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami, przeprowadziliśmy testy akceptacyjne wszystkich sorterów, w grudniu dostarczyliśmy profesjonalnym uczestnikom obrotu gotówkowego zmodernizowane banknoty w celu przeprowadzenia kalibracji urządzeń wymagających dostosowania (np. sortery, wpłatomaty, liczarki, dyspensery etc.). – mówi Sławomir Kusz z Opolskiego Oddziału NBP w Opolu. – Od zeszłego roku Narodowy Bank Polski przeprowadził intensywne szkolenia dla ponad pięciu tysięcy osób zajmujących się profesjonalnie obrotem gotówkowym oraz współpracuje z bankami komercyjnymi i firmami zajmującymi się obrotem gotówką. Ciągle jednak szkolimy kasjerów, policjantów i inne osoby, które zawodowo zajmują się gotówką – dodaje Kusz.

W pierwszych miesiącach zmodernizowane banknoty będą pojawiały się w naszych kieszeniach dosyć rzadko, bo stopniowo będziemy wprowadzali je na miejsce zużytych banknotów. Banknoty z nowymi zabezpieczeniami na pierwszy rzut oka będą podobne graficznie. Jednak jeśli położymy obok siebie stary i nowy – od razu zobaczymy różnice. – Zmodernizowane banknoty będą jaśniejsze. Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie uległy zmianie, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie spostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso.

Warto także wiedzieć, że okres życia banknotów o niższych nominałach wynosi około 18 miesięcy, a wyższych nominałów – kilka lat, dlatego tyle właśnie potrwa cały proces zamiany. Ogółem pieniądz gotówkowy w obiegu łącznie z wartościami kolekcjonerskimi wynosi 124 518 mln zł. Statystycznie każdy banknot trafia do NBP dwa razy w roku i jest sprawdzany pod kątem autentyczności, zniszczenia i zabrudzenia. Banknoty, które nie nadają się do obiegu są wycofywane – sortery w NBP sprawdzają banknoty z prędkością 33 sztuk na sekundę.

Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony, a żaden ze zmodernizowanych banknotów nie trafił do obiegu przed 7 kwietnia 2014 r.

Gazeta Prudnik24 – numer 123

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...