Prudnik24

„Pudełko życia” także w Prudniku

„Pudełko życia” także w Prudniku
Kwiecień 21
21:45 2014

To kampania społeczna, która może uratować życie osobom chorym i samotnym. Z inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów jej realizację rozpoczęto również w naszej gminie.

Program „Pudełko życia” w dużym skrócie polega na ułatwieniu pracy ratownikom medycznym podczas interwencji w domu pacjenta, z którym nie ma kontaktu. Polega na dostarczeniu osobom samotnym, chorym i w podeszłym wieku, oznakowanych pudełek, w których przechowywana będzie informacja o przebytych chorobach, zażywanych lekarstwach i osobach, które należy powiadomić w nagłych sytuacjach.

O akcji głośno zrobiło się w październiku zeszłego roku, kiedy na taki pomysł wpadli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie. Innowacyjna idea „Pudełka życia” szybko znalazła wielu naśladowców w całym kraju. Także na Opolszczyźnie, gdzie program wdrażany jest m.in. w Nysie, czy Gogolinie.

Z inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów do programu przystąpiła także gmina Prudnik. Jak mówi sekretarz gminy, Marek Radom – pudełka będą przechowywane w każdym przypadku w lodówce, co pozwoli służbom ratowniczym na uzyskanie natychmiastowej informacji o pacjencie. Osoby uczestniczące w programie otrzymają również naklejkę, która – umieszczona na lodówce – będzie informacją o znajdującym się w niej pudełku życia.

– Z naszego rozeznania wynika, że tylko dla samych podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej niezbędnych jest 300 kompletów pudełek. Na dzisiaj zakupiliśmy 700 sztuk, oraz wykonaliśmy określoną liczbę naklejek – informuje Marek Radom.

Aktualnie trwają konsultacje ze służbami ratowniczymi co do zakresu informacji, jaki powinien znaleźć się w pudełku. Będą one zawarte w karcie informacyjnej mającej formę krótkiej ankiety.

– Planujemy dotarcie z pudełkami życia do osób chętnych w miesiącu kwietniu, lub z początkiem maja. Konkretna data zostanie podana w ogłoszeniu w prasie lokalnej – mówi Marek Radom

– Cieszymy się, że prudniccy radni podjęli uchwałę o akceptacji naszego pomysłu, przedstawionego na poprzedniej sesji Prudnickiej Rady Seniorów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele służb medycznych, a tematem była opieka medyczna w naszym mieście – powiedziała nam Alicja Jania ze Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza.

Jak dodaje, o kampanii „Pudełko życia” dowiedziała się z internetu. Skontaktowała się nawet  z jej pomysłodawcami z MOPS-u z Wejherowa, by zapytać o prawa do wykorzystania tej idei, ale żadna formalna zgoda nie była potrzebna.

– Życzono nam jedynie powodzenia w rozpropagowaniu tej akcji w naszej gminie – mówi Alicja Jania.

Gazeta Prudnik24 – numer 123

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...

jak ćwiczyć biceps hantlami
  • Hantle PLS o różnych wagach, duży wybór produktów w atrakcyjnych cenach wyszukaj i kupuj tanio bezpiecznie online
  • usługi hydrauliczne wrocław
  • Jesteśmy sprawdzoną firmą hydrauliczną z terenu Wrocławia. Z czytelnym cennikiem wymienimy baterie wodne, syfony, zawory, toalety, kabiny, naprawimy usterki.
  • wroclaw.usterka.pl
  • dj na wesela lublin
  • muzyczna obsługa imprez tanecznych wesele bal bankiet festyn studniówka na terenie zamościa hrubieszowa tomaszowa lublina rzeszowa
  • djmarko.pl