Prudnik24

„Pudełko życia” także w Prudniku

„Pudełko życia” także w Prudniku
21 kwietnia
21:45 2014

To kampania społeczna, która może uratować życie osobom chorym i samotnym. Z inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów jej realizację rozpoczęto również w naszej gminie.

Program „Pudełko życia” w dużym skrócie polega na ułatwieniu pracy ratownikom medycznym podczas interwencji w domu pacjenta, z którym nie ma kontaktu. Polega na dostarczeniu osobom samotnym, chorym i w podeszłym wieku, oznakowanych pudełek, w których przechowywana będzie informacja o przebytych chorobach, zażywanych lekarstwach i osobach, które należy powiadomić w nagłych sytuacjach.

O akcji głośno zrobiło się w październiku zeszłego roku, kiedy na taki pomysł wpadli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wejherowie. Innowacyjna idea „Pudełka życia” szybko znalazła wielu naśladowców w całym kraju. Także na Opolszczyźnie, gdzie program wdrażany jest m.in. w Nysie, czy Gogolinie.

Z inicjatywy Prudnickiej Rady Seniorów do programu przystąpiła także gmina Prudnik. Jak mówi sekretarz gminy, Marek Radom – pudełka będą przechowywane w każdym przypadku w lodówce, co pozwoli służbom ratowniczym na uzyskanie natychmiastowej informacji o pacjencie. Osoby uczestniczące w programie otrzymają również naklejkę, która – umieszczona na lodówce – będzie informacją o znajdującym się w niej pudełku życia.

– Z naszego rozeznania wynika, że tylko dla samych podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej niezbędnych jest 300 kompletów pudełek. Na dzisiaj zakupiliśmy 700 sztuk, oraz wykonaliśmy określoną liczbę naklejek – informuje Marek Radom.

Aktualnie trwają konsultacje ze służbami ratowniczymi co do zakresu informacji, jaki powinien znaleźć się w pudełku. Będą one zawarte w karcie informacyjnej mającej formę krótkiej ankiety.

– Planujemy dotarcie z pudełkami życia do osób chętnych w miesiącu kwietniu, lub z początkiem maja. Konkretna data zostanie podana w ogłoszeniu w prasie lokalnej – mówi Marek Radom

– Cieszymy się, że prudniccy radni podjęli uchwałę o akceptacji naszego pomysłu, przedstawionego na poprzedniej sesji Prudnickiej Rady Seniorów. Uczestniczyli w niej przedstawiciele służb medycznych, a tematem była opieka medyczna w naszym mieście – powiedziała nam Alicja Jania ze Stowarzyszenia Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza.

Jak dodaje, o kampanii „Pudełko życia” dowiedziała się z internetu. Skontaktowała się nawet  z jej pomysłodawcami z MOPS-u z Wejherowa, by zapytać o prawa do wykorzystania tej idei, ale żadna formalna zgoda nie była potrzebna.

– Życzono nam jedynie powodzenia w rozpropagowaniu tej akcji w naszej gminie – mówi Alicja Jania.

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook