Prudnik24

PSP nr 4: Tańczyli „dla Matki Ziemi”

PSP nr 4: Tańczyli „dla Matki Ziemi”
Maj 06
10:32 2014

Było głośno, energetycznie i przy okazji kolorowo – w ostatni poniedziałek kwietnia, dzieci z klas I-III PSP nr 4 w Prudniku wykonały na szkolnym boisku wraz z nauczycielami i pod przewodnictwem Joanny Zmarzlik „Taniec dla Matki Ziemi”.

Wydarzenie było zwieńczeniem tegorocznej – już drugiej w „Czwórce” – edycji kampanii ekologicznej „Listy dla Ziemii”, pod patronatem Fundacji Ekologicznej „Arka”. Przypomnijmy, że prudniccy uczniowie zwyciężyli w ubiegłorocznej edycji tej akcji. Najpierw dostali się do grona ogólnopolskich laureatów, a następnie – w listopadzie ub.r. – zdobyli najwięcej głosów internautów.
Zanim na boisku rozpoczęły się ekologiczne pląsy, Iwona Siembida – koordynator  kampanii „Listy dla ziemi” i nauczycielka przedmiotów nauczania początkowego w PSP nr 4 – przedstawiła dzieciom instruktorkę tańca i choreografkę, Joannę Zmarzlik, która prowadziła taniec. Napisany wspólnie z uczniami ekologiczny list odczytał natomiast goszczący tego dnia w szkole emerytowany nauczyciel biologii, pan Karol Koziarowski.
W tańcu, przy akompaniamencie współczesnych przebojów, udział wzięła prawie dwusetka dzieci z klas I-III, do których przyłączyły się również panie nauczycielki. Było głośno, energetycznie i przy okazji kolorowo, bo dzieci na tę okazję przygotowały z papieru wstęgi, którymi wymachiwały do rytmu. W pewnym momencie tancerze utworzyli wężyk, który wił się po całym boisku.
Podczas prowadzenia tańca, Joanna Zmarzlik przekazała dzieciom rozmaite informacje. Mówiła, że pierwszymi ekologami były rozmaite ludy plemienne, w których życiu taniec zawsze odgrywał istotną rolę. Przypomniała też, że „wszyscy jesteśmy częścią natury, dlatego powinniśmy mieć szacunek dla niej i dla wszystkiego, co żyje”.

Jak zauważa Iwona Siembida, również data wydarzenia – 29 kwietnia – została wybrana nieprzypadkowo, bowiem tego dnia przypada ustanowiony w 1982 roku Międzynarodowy Dzień Tańca. W 1727 roku właśnie 29 kwietnia urodził się francuski tancerz i choreograf – Jean-Georges Noverre – uznawany za wielkiego reformatora tańca, który wyznaczył kierunki dalszego rozwoju tej dziedziny sztuki.
– Była to świetna, wesoła i kolorowa impreza, która – jak widzieliśmy – rozgoniła nawet  chmury, i pod koniec można było cieszyć się wiosennym słońcem – podsumowała całe wydarzenie Iwona Siembida.
Zwróciła też uwagę, że „Taniec dla Matki Ziemi” – poprowadzony przez instruktorkę tańca i choreografkę, Joannę Zmarzlik, prowadzącą także zespoły taneczne przy Prudnickim Ośrodku Kultury, oraz własną szkołę tańca – był ukoronowaniem tegorocznej edycji akcji ekologicznej „Listy dla Ziemi” w PSP nr 4.
– Rozpoczęła się ona już w listopadzie Dniem Czystego Powietrza, połączonym z ekologicznym happeningiem. Drugim dużym działaniem – ponieważ nasza wygrana w głosowaniu po zakończeniu ubiegłorocznej akcji sprawiła, że poprzeczka została podniesiona – było posadzenie przez dzieci z dwóch klas 150 sadzonek świerka. W tamtym roku posadzonych zostało 100 sadzonek lipy – wyjaśniła pani Iwona.

Dodała, że zanim odbył się taniec, dzień poświęcony był pisaniu listów. Najpierw w klasach odbyła się lekcja ekologiczna, przeprowadzona z wykorzystaniem materiałów dostarczonych przez Fundację Arka, organizatora akcji „Listy dla Ziemi”. Panie nauczycielki wykorzystywały także własne pomysły: niektóre robiły plakaty, inne prowadziły konkursy plastyczne.
– Zaprosiliśmy także do szkoły gościa – pana Karola Koziarowskiego, emerytowanego nauczyciela biologii, który ma wielki wkład w rozwijanie edukacji przyrodniczej. Często zapraszamy pana Karola do klas, a dzieci bawiąc się z nim chłoną wiedzę, jaką przekazuje z zakresu ekologii i na temat różnych dziedzin środowiska. Dzisiaj pan Karol z dziećmi pisał „List dla Ziemi”, który przed tańcami na boisku osobiście odczytał wszystkim obecnym – powiedziała nam Iwona Siembida.
Poinformowała również, że temat przewodni tego roku to: „Czyste powietrze – zdrowy człowiek”, zatem dzieci pisały o czystym powietrzu, tzw. niskiej emisji, a także o odpadach, których nie powinno się palić w naszych piecach. Pierwszaki natomiast swoje „listy” malowały i rysowały. Teraz pozostaje wyłonienie najlepszego listu z całej szkoły.
– Panie nauczycielki wybiorą najciekawsze prace z danych klas, które zostaną zaprezentowane w holu szkolnym. Przy każdym z nich będzie numer i skrzyneczka, do których uczniowie, nauczyciele i pracownicy, a także rodzice i goście naszej szkoły będą mogli oddawać głosy na wybrany list. Zapraszamy więc na wystawę, już po świątecznej majówce i zachęcamy do głosowania. Najciekawszy list będzie przesłany do fundacji „Arka”, na konkurs ogólnopolski – wyjaśnia Iwona Siembida.

Gazeta Prudnik24 – numer 124

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...

dj na wesele lublin
  • DJ wodzirej na wesele Lublin. DJ Jano = 100 Satysfakcji.
  • djmarko.pl
  • księgarnie
  • sklep z książkami czasopismami mapami itp zob też księgarnia w mianownik księgarnie dopełniacz księgarni księgarń
  • prawolingo.pl