Prudnik24

We wrześniu Memoriał im. Stanisława Szozdy

We wrześniu Memoriał im. Stanisława Szozdy
Maj 06
08:38 2014
kolarze

fot. freeimages.com

Zapowiadany Memoriał im. Stanisława Szozdy dojdzie do skutku. Impreza, której inicjatorami byli syn i jeden z przyjaciół tego wybitnego kolarza, odbędzie się 21 września w naszym mieście, co zostało już potwierdzone na oficjalnej stronie internetowej Polskiego Związku Kolarskiego. 

Wyścig ma w zamyśle organizatorów stać się corocznym wydarzeniem, upamiętniającym postać Stanisława Szozdy, który przez wiele lat mieszkał w naszym mieście, gdzie m.in. prowadził kantor.

Pomysłowi od początku przychylne były władze Prudnika.

Społeczność prudnicka powinna mieć prawa do organizacji tego memoriału. Staszek był zawodnikiem światowego pokroju. W związku z tym zapędy innych organizatorów będą pewnie takie, żeby sobie „przylepić” jego nazwisko, jako memoriał, gdzieś tam w kraju, czy gdzie indziej. Jednak pierwszeństwo powinno należeć do Prudnika – powiedział w rozmowie z Radiem Opole Marek Truchan, członek zarządu Polskiego Związku Kolarskiego.

Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych zadeklarował już wsparcie finansowe dla inicjatywy, pomoc w organizacji memoriału zapowiedział także Polski Związek Kolarski. Władze Prudnika zdecydowały, że wyścig przybierze formę kryterium ulicznego, ze względu na jego widowiskowość. Będzie się on odbywał na jednokilometrowej pętli, a zmagania zawodników obejmą kolarzy w kilku kategoriach wiekowych.

Jak podkreśla Marek Truchan jest szansa, że wyścig ten zostanie zgłoszony do kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej, co zapewniłoby udział w nim ekip międzynarodowych.     

Stanisław Szozda to mistrz świata, dwukrotny wicemistrz olimpijski, zwycięzca Wyścigu Pokoju i Tour de Pologne, jeden z najbardziej utytułowanych polskich kolarzy w historii. Zmarły w ubiegłym roku sportowiec karierę rozpoczynał w LKS Zarzewie Prudnik. Wybitny prudniczanin spoczywa we Wrocławiu na Cmentarzu Osobowickim w Alei Zasłużonych. 

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....