Prudnik24

POK zapracował na świetny wynik gminy

POK zapracował na świetny wynik gminy
Maj 16
08:42 2014

Z inicjatywy Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu 25 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie poświęcone 10-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W jego trakcie marszałek Andrzej Buła uhonorował dyplomami te instytucje i stowarzyszenia, które w roku ubiegłym podjęły najszerszą współpracę z partnerami zagranicznymi. Wśród nagrodzonych znalazła się gmina Prudnik, na której znakomity wynik wpływ miała bardzo aktywna postawa Prudnickiego Ośrodka Kultury.

Bezsprzecznym liderem w tej statystyce okazała się Politechnika Opolska, która w minionym roku zrealizowała aż 647 przedsięwzięć. Gmina Prudnik nie ma się jednak czego wstydzić – jej wynik (98 przedsięwzięć) jest o wiele lepszy niż także nagrodzonego powiatu nyskiego (43 przedsięwzięcia). Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że na liście wyróżnionych znaleźli się: Ludowy Klub Jeździecki Lewada w Zakrzowie za organizację Międzynarodowych Zawodów Konnych z udziałem 175 zawodników z 12 krajów świata, oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska Wschód – oddział Opole, Opolski Klub Taekwon-do oraz Uczniowski Klub Sportowy Jedynka z Niemodlina.

Powróćmy jednak do wyniku naszej gminy. Na 98 inicjatyw zagranicznych, podjętych przez nią w roku 2013, aż 76 zrealizował Prudnicki Ośrodek Kultury.

W nasze projekty zaangażowani są przedstawiciele różnych grup wiekowych, szkół, instytucji, dzieci, młodzież, seniorzy, niepełnosprawni, turyści, sportowcy, koneserzy sztuki, melomani, bez których nie byłaby możliwa realizacja tego, co osiągnęliśmy – uważa Joanna Korzeniewska, pracownica POK.

Ważnym aspektem, który ułatwia osiąganie tak dobrych osiągów na polu współpracy zagranicznej, jest niewątpliwie przygraniczne położenie Prudnika. Większość projektów jest realizowanych z partnerem z Czech. Bardzo dobrze układa się zwłaszcza współpraca Prudnika z Miejskim Informacyjnym i Kulturalnym Centrum w Krnowie, która trwa już 6 lat.

Razem zrealizowaliśmy dziewięć projektów, pozyskane dofinansowanie to około 500 000 zł. – informuje Joanna Korzeniewska.

W roku 2013 były to trzy projekty: „Tworzymy wspólnie”,  „Krnowskie Muzyczne Święta”

i „Twórcy Śląska”. W ich ramach odbyły się koncerty zarówno plenerowe, jak i w salach po obu stronach granicy. Kolejnym elementem były warsztaty artystyczne i ekologiczne: enkaustyki, malowania na jedwabiu i szkle. Joanna Korzeniewska wspomina również o ciekawych wycieczkach zatytułowanych: „Szlakiem wież widokowych”, „Tajemnice zamków” i „W dolinie złota”.

Odbyły się również wystawy prac dzieci i artystów pogranicza, prelekcje dotyczące wspólnej historii, spotkania z folklorem czeskim i spotkania z duchami, czyli halloween w Pałacu Franklów w Prudniku i Fleminchowej Willi w Krnowie – wylicza pracownica POK-u.

Jak mówi, współpraca z krnowskim Urzędem Miasta wynikła ze współpracy z MIKS Krnow i w niektórych działaniach się łączy.

W ubiegłym roku realizowaliśmy wspólnie projekt „Przedświąteczny czas na czesko –polskim pograniczu”. To Jarmark Bożonarodzeniowy, który odwiedziło pięćset prudniczan i grało na nim dziesięć różnych zespołów z Prudnika – opowiada nasza rozmówczyni.

Dobrze układa się również współpraca POK-u z Urzędem Miasta w Bruntalu, która  rozpoczęła się realizacją projektu „Rewitalizacja parków miejskich w Prudniku i Bruntalu”.

Od 4 lat Prudnicki Ośrodek Kultury kontynuuje tą współpracę. W 2013 roku realizowany był projekt „Wspólnie ku nowym tradycjom”. W jego ramach, w obu miastach, odbyły się koncerty orkiestr dętych, chórów, koncerty rockowe, występy najmłodszych i zawody sportowe – mówi Joanna Korzeniowska.

Jak wynika z jej słów, każdego roku są dołączane nowe atrakcje. W ubiegłym było to m.in. spotkanie zwolenników Nordic Walking. Ponadto co roku dzieci z Domu Dziecka z Bruntala uczestniczą w „Rajdzie Maluchów”, natomiast dzieci z Prudnika jadą na Dzień Dziecka do Bruntala.

Najdłużej, bo już dwadzieścia lat, trwa współpraca z Młodzieżowym Centrum Kultury z Northeim. W jej ramach organizowane są warsztaty artystyczne, plastyczne i muzyczne, na przemian w Polsce i Niemczech. W ubiegłym roku odbyły się one w Prudniku. Ich podsumowaniem był wernisaż, wcześniej uczestnicy mieli możliwość zwiedzić Ziemię Prudnicką.

– Nie spoczęliśmy na laurach, w tym roku realizujemy 4 projekty, na dwa z nich pozyskaliśmy dofinansowanie prawie 70 tysięcy euro – zastrzega Joanna Korzeniowska.

Jednym z elementów tej współpracy był występ wokalistek z POK w Bruntalu, wizyta w POK-u pięćdziesięciu reprezentantów Centrów Informacyjnych z całych Czech, a także koncert chórów z Prudnika i Bruntala.

Dzięki dofinansowaniom jest nam łatwiej, dzięki współpracy i partnerom ciekawiej – chwali wspólne działania Joanna Korzeniowska.

Gminie Prudnik, a zwłaszcza POK-owi, składamy serdeczne gratulacje. Obyśmy w przyszłym roku znów doczekali się nagrody.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....