Prudnik24

POK zapracował na świetny wynik gminy

POK zapracował na świetny wynik gminy
Maj 16
08:42 2014

Z inicjatywy Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu 25 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie poświęcone 10-leciu członkostwa Polski w Unii Europejskiej. W jego trakcie marszałek Andrzej Buła uhonorował dyplomami te instytucje i stowarzyszenia, które w roku ubiegłym podjęły najszerszą współpracę z partnerami zagranicznymi. Wśród nagrodzonych znalazła się gmina Prudnik, na której znakomity wynik wpływ miała bardzo aktywna postawa Prudnickiego Ośrodka Kultury.

Bezsprzecznym liderem w tej statystyce okazała się Politechnika Opolska, która w minionym roku zrealizowała aż 647 przedsięwzięć. Gmina Prudnik nie ma się jednak czego wstydzić – jej wynik (98 przedsięwzięć) jest o wiele lepszy niż także nagrodzonego powiatu nyskiego (43 przedsięwzięcia). Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że na liście wyróżnionych znaleźli się: Ludowy Klub Jeździecki Lewada w Zakrzowie za organizację Międzynarodowych Zawodów Konnych z udziałem 175 zawodników z 12 krajów świata, oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska Wschód – oddział Opole, Opolski Klub Taekwon-do oraz Uczniowski Klub Sportowy Jedynka z Niemodlina.

Powróćmy jednak do wyniku naszej gminy. Na 98 inicjatyw zagranicznych, podjętych przez nią w roku 2013, aż 76 zrealizował Prudnicki Ośrodek Kultury.

W nasze projekty zaangażowani są przedstawiciele różnych grup wiekowych, szkół, instytucji, dzieci, młodzież, seniorzy, niepełnosprawni, turyści, sportowcy, koneserzy sztuki, melomani, bez których nie byłaby możliwa realizacja tego, co osiągnęliśmy – uważa Joanna Korzeniewska, pracownica POK.

Ważnym aspektem, który ułatwia osiąganie tak dobrych osiągów na polu współpracy zagranicznej, jest niewątpliwie przygraniczne położenie Prudnika. Większość projektów jest realizowanych z partnerem z Czech. Bardzo dobrze układa się zwłaszcza współpraca Prudnika z Miejskim Informacyjnym i Kulturalnym Centrum w Krnowie, która trwa już 6 lat.

Razem zrealizowaliśmy dziewięć projektów, pozyskane dofinansowanie to około 500 000 zł. – informuje Joanna Korzeniewska.

W roku 2013 były to trzy projekty: „Tworzymy wspólnie”,  „Krnowskie Muzyczne Święta”

i „Twórcy Śląska”. W ich ramach odbyły się koncerty zarówno plenerowe, jak i w salach po obu stronach granicy. Kolejnym elementem były warsztaty artystyczne i ekologiczne: enkaustyki, malowania na jedwabiu i szkle. Joanna Korzeniewska wspomina również o ciekawych wycieczkach zatytułowanych: „Szlakiem wież widokowych”, „Tajemnice zamków” i „W dolinie złota”.

Odbyły się również wystawy prac dzieci i artystów pogranicza, prelekcje dotyczące wspólnej historii, spotkania z folklorem czeskim i spotkania z duchami, czyli halloween w Pałacu Franklów w Prudniku i Fleminchowej Willi w Krnowie – wylicza pracownica POK-u.

Jak mówi, współpraca z krnowskim Urzędem Miasta wynikła ze współpracy z MIKS Krnow i w niektórych działaniach się łączy.

W ubiegłym roku realizowaliśmy wspólnie projekt „Przedświąteczny czas na czesko –polskim pograniczu”. To Jarmark Bożonarodzeniowy, który odwiedziło pięćset prudniczan i grało na nim dziesięć różnych zespołów z Prudnika – opowiada nasza rozmówczyni.

Dobrze układa się również współpraca POK-u z Urzędem Miasta w Bruntalu, która  rozpoczęła się realizacją projektu „Rewitalizacja parków miejskich w Prudniku i Bruntalu”.

Od 4 lat Prudnicki Ośrodek Kultury kontynuuje tą współpracę. W 2013 roku realizowany był projekt „Wspólnie ku nowym tradycjom”. W jego ramach, w obu miastach, odbyły się koncerty orkiestr dętych, chórów, koncerty rockowe, występy najmłodszych i zawody sportowe – mówi Joanna Korzeniowska.

Jak wynika z jej słów, każdego roku są dołączane nowe atrakcje. W ubiegłym było to m.in. spotkanie zwolenników Nordic Walking. Ponadto co roku dzieci z Domu Dziecka z Bruntala uczestniczą w „Rajdzie Maluchów”, natomiast dzieci z Prudnika jadą na Dzień Dziecka do Bruntala.

Najdłużej, bo już dwadzieścia lat, trwa współpraca z Młodzieżowym Centrum Kultury z Northeim. W jej ramach organizowane są warsztaty artystyczne, plastyczne i muzyczne, na przemian w Polsce i Niemczech. W ubiegłym roku odbyły się one w Prudniku. Ich podsumowaniem był wernisaż, wcześniej uczestnicy mieli możliwość zwiedzić Ziemię Prudnicką.

– Nie spoczęliśmy na laurach, w tym roku realizujemy 4 projekty, na dwa z nich pozyskaliśmy dofinansowanie prawie 70 tysięcy euro – zastrzega Joanna Korzeniowska.

Jednym z elementów tej współpracy był występ wokalistek z POK w Bruntalu, wizyta w POK-u pięćdziesięciu reprezentantów Centrów Informacyjnych z całych Czech, a także koncert chórów z Prudnika i Bruntala.

Dzięki dofinansowaniom jest nam łatwiej, dzięki współpracy i partnerom ciekawiej – chwali wspólne działania Joanna Korzeniowska.

Gminie Prudnik, a zwłaszcza POK-owi, składamy serdeczne gratulacje. Obyśmy w przyszłym roku znów doczekali się nagrody.

Gazeta Prudnik24 – numer 139

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook