Prudnik24

Bogdan Zdrojewski odwiedził Prudnik

Bogdan Zdrojewski odwiedził Prudnik
Maj 22
15:00 2014

Wczoraj do Prudnika zawitał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Niecodzienny gość przyjrzał się, jak przebiega remont sali koncertowej tutejszej szkoły muzycznej (finansowany w większości ze środków ministerstwa), spotkał się także z kadrą nauczycielską szkoły. Wizyta miała też zapewne związek ze startem polityka w zbliżających się wyborach do Europarlamentu. 

Bogdan Zdrojewski przyjechał do nas z Głogówka, gdzie wizytował tamtejszy, zabytkowy zamek. Na miejscu powitała go dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Prudniku Małgorzata Jaskółka, a także delegacja samorządowa z burmistrzem Franciszkiem Fejdychem i wicestarostą Józefem Skibą na czele.

Pierwsze kroki minister skierował do remontowanej (już prawie ukończonej) sali widowiskowej, której modernizacja trwa od 2011 roku. Jak informowaliśmy w 18 numerze Gazety Prudnik24, w obiekcie szwankowało m.in ogrzewanie i kanalizacja. W złym stanie był także dach, który w niektórych miejscach przeciekał. W 2009 roku dyrektor poczyniła kroki mające na celu modernizację sali. Fundusze udało się pozyskać z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Swoje środki dołożyła także gmina Prudnik.

Przechadzając się po sali Bogdan Zdrojewski przyznał, że pieniądze płynące z kierowanego przez niego ministerstwa nie zostały zmarnowane (istotnie, efekt prac może robić wrażenie). Przybliżył też zebranym, że cel jego podróży do Prudnika nie był przypadkowy.

Szkolnictwo muzyczne I i II stopnia rozwija się – powiedział Bogdan Zdrojewski. – Takich szkół, objętych w chwili obecnej procesem inwestycyjnym, jest w Polsce około dwieście. W ostatnim czasie trzeba było podjąć decyzję o uruchomieniu nowych placówek, co pokazuje, że pomimo niżu demograficznego szkoły muzyczne cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem.

Minister podkreślał, że tego typu placówki są ważne w świetle wprowadzenia do publicznych szkół podstawowych lekcji muzyki.

Tam bardzo są potrzebni dobrze wykształceni nauczyciele, przynajmniej na tym drugim stopniu – tłumaczył.

W budynku szkoły muzycznej, w sali nr 3, na Bogdana Zdrojewskiego czekał słodki poczęstunek i kadra nauczycielska wraz z grupką rodziców niektórych uczniów. W krótkim słowie powitalnym minister przekonywał, że na Opolszczyznę przyjechał, aby zobaczyć nie tylko to, co już zostało zrobione, ale wszystko to, co dopiero zrobić trzeba.

Bardzo mi zależało na tym, aby wzmocnić szkolnictwo muzyczne, zwłaszcza pierwszego stopnia, ponieważ do tych szkół dzieci trafiają zazwyczaj w wyniku ambicji rodziców. Dzieci o dalszym kształceniu decydują dopiero później. Widzę też coś, co może być źródłem naszej wspólnej satysfakcji, otóż z badań wynika, że aż osiemdziesiąt procent nauczycieli jest przekonanych, że w ich klasach są utalentowane dzieci. Oznacza to, ze mamy nauczycieli, którzy wierzą w swoje pociechy i wykonywaną przez nich pracę. – mówił polityk Platformy Obywatelskiej.

Jesteśmy zaszczyceni pana obecnością – komplementowała gościa dyrektor szkoły Małgorzata Jaskółka. – Jesteśmy dumni, że mamy ministra, który niesie za sobą spokój, opanowanie i jest człowiekiem z klasą. 

Szefowa placówki przytoczyła historię ponad stuletniego budynku szkoły.

– Kontynuujemy pracę wielu nauczycieli, jesteśmy szczęśliwi, że naszą pracą ubogacamy uczniów, którzy kiedyś będą stanowić o przyszłości naszego państwa – dodała. – Muszę też z satysfakcją podkreślić, że mamy wokół siebie autentycznych przyjaciół, którzy doceniają znaczenie kształcenia muzycznego i rozumieją nasze potrzeby.

Małgorzata Jaskółka podziękowała urzędowi gminy i burmistrzowi za wsparcie, jakie szkoła otrzymała podejmując decyzję o remoncie sali widowiskowej, w sposób szczególny była wdzięczna obecnej na spotkaniu poseł na Sejm Janinie Okrągły, która odegrała dużą rolę w nakreśleniu ministrowi problemów, z jakimi borykał się obiekt.

Potem przyszedł czas na wpis do księgi pamiątkowej szkoły, a także koncert w wykonaniu czterech uczennic – Justyny Prymas i Natalii Krasoń, których edukacją zajmuje się Małgorzata Jaskółka (fortepian, odpowiednio – 3 i 4 klasa), a także Sary Sztonyk i Wiktorii Wójtowicz, podopiecznych Marcina Lewickiego (skrzypce, klasa 5 i 4).

Przed udaniem się w dalszą podróż, Bogdan Zdrojewski zwiedził jeszcze obiekt Prudnickiego Ośrodka Kultury.

Gazeta Prudnik24 – numer 121

Reklama

Reklama

ReklamyFacebook

Komentarze

Luk

Próg może i zwiększa bezpieczenstwo ale za to może pogorszyć zdrowie. Mianowicie auta hamujące...

Starostwo informuje w internecie a oznakowania brak. 14.11.2017 większość kierowców musiała zawracać spod wiaduktu...

Dla takich tekstów lubie czytac ten portal...

Dla takich tekstów lubie czytac ta strone...