Prudnik24

Dłużnicy gminy

Dłużnicy gminy
Lipiec 09
09:05 2014

Gmina Prudnika jest zadłużona na kwotę prawie 30 mln złotych, jednak okazuje się, że pewne podmioty zalegają ze spłatą podatków, a kwoty te idą w miliony złotych.

Od kilku lat długi wobec gminy stale rosną, bo o ile w roku 2011 kwota ta wynosiła 4 690 225 zł, rok później 5 996 067 zł, to 2013 roku kwota ta wzrosła do 7 663 640 zł. Tendencja ta ma związek z upadkiem dwóch największych zakładów przemysłowych i odpływem kapitału z miasta.

Największe zaległości mają osoby prawne – 6 945 231 zł, a jest to aż 90% całej kwoty zadłużenia. Długi te powstały z niepłacenia podatku od nieruchomości. W pozostałych kategoriach, takich jak podatek leśny czy rolniczy, długów albo nie ma, albo są niewielkie. Pomimo ochrony danych osobowych, wiadomo, że jednym z największych dłużników jest spółka Frotex, która w momencie przejęcia jej przez syndyka miała już ponad 1 mln zł zaległości względem gminy. W podobnej sytuacji są pozostałe zadłużone spółki, ich dług narasta, a spłata staje się coraz mniej realna. Na 58 sesji Rady Miasta Jadwiga Zielińska, skarbnik gminy, informowała: – Problemy z płatnościami mają od lat te same podmioty. Miasto nie ma problemów ze ściąganiem pozostałych podatków i zwykle staramy się, by w razie jakiś problemów rozkładać spłatę na raty lub ją odraczać. Jednak w przypadku tych kilku osób prawnych od kilku lat ściągalność jest prawie niemożliwa.

Pozostałe 10% kwoty zadłużenia należy do osób fizycznych. Podobnie jak w przypadku osób prawnych, największe zadłużenie wiążę się z podatkiem od nieruchomości – 647 602 zł. Jednak w tym przypadku ściągalność tej kwoty przez cały rok budżetowy jest o wiele wyższa niż w przypadku osób prawnych.

Kwoty zadłużeń nie są uwzględnione w budżecie, dlatego wszelkie spłaty są liczone jako dodatkowy wpływ do kasy gminy.

About Author

Jarosław Szóstka

Jarosław Szóstka

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....