Prudnik24

Drobne kroki na drodze do rewitalizacji

Drobne kroki na drodze do rewitalizacji
Lipiec 29
10:50 2014

23 czerwca zamknięty został proces przetargowy na wykonanie dokumentacji projektu rewitalizacji kwartału pomiędzy ul. Armii Krajowej, Traugutta, Młyńską i Szkolną. Będzie to dokumentacja pierwszego etapu tego projektu. Konkretne prace budowlano-remontowe mają ruszyć w 2015 r.

Zwycięzca przetargu musi przygotować dokumentację do 30.11.2014 r. tak, aby prace mogły ruszyć w roku kolejnym. 

Obecnie na terenie jednego z największych kwartałów w mieście znajdują się mało estetyczne, a często w stanie ruiny, garaże i komórki. Sporo jest też zarośniętych nieużytków, a całość złego obrazu dopełniają żwirowe drogi, które w czasie deszczu zamieniają się w bajora. 

Nic dziwnego, że rewitalizacja tego kwartału nie jest tematem świeżym. Od kilku lat o doprowadzenie tego terenu do porządku walczyli okoliczni mieszkańcy, a w trakcie kampanii do wyborów samorządowych w 2006 r. rewitalizacja znalazła się w programach wyborczych Franciszka Fejdycha i Juliana Serafina, którzy ubiegali się o fotel burmistrza. 

W 2009 r. konsultowano stworzenie Planu Rewitalizacji Prudnika w latach 2009-2015. W ramach przygotowań mieszkańcy miasta mogli w ankiecie internetowej oddać głos na najpilniejsze, według nich, potrzeby remontowe. Za rewitalizacją kwartału ul. Armii Krajowej, Traugutta, Szkolnej i Młyńskiej, opowiedziało się 11 ankietowanych, co dało drugie miejsce zaraz za odnową Rynku i okolicznych ulic. W tym samym roku stworzono też wizualizację całej inwestycji i zaprezentowano ją mieszkańcom. Później o projekcie zrobiło się ciszej ze względu na brak środków finansowych potrzebnych do jego realizacji.

Jednak po kilku latach odkładania rewitalizacja zostanie powoli zrealizowana, a prace podzielone zostały na kilka etapów. Pierwszy z nich ma ruszyć w 2015 r., a zakłada on powstanie 800 m dróg wewnętrznych, które w większości pokryją się z istniejącymi już drogami żwirowymi. Odpowiednio przebudowane zostaną wyjazdy na teren kwartału, zarówno od strony ul. Młyńskiej,  jak i Traugutta. Dodatkowo ma powstać oświetlenie oraz kanalizacja deszczowa. Rozpoczną się też prace porządkowe i proces wyburzania mało estetycznych komórek i garaży, a na ich miejscu, według założeń, ma powstać 134 miejsc parkingowych.

W dalszych etapach planowane jest wybudowanie wiat parkingowych, placu zabaw i boiska sportowego. Powstać ma także budynek usługowy, w którym najpewniej znajdzie się miejsce pod niewielkie centrum handlowe. Na realizację całości projektu przyjdzie nam poczekać cztery lata, bo tyle według planu ma zająć realizacja wszystkich etapów inwestycji.

Gazeta Prudnik24 – numer 140

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook