Prudnik24

Odsłonięto pomnik poświęcony Stanisławowi Szoździe

Odsłonięto pomnik poświęcony Stanisławowi Szoździe
Wrzesień 23
12:00 2014

W sobotę  20 września o godzinie 16 odsłonięto pomnik upamiętniający Stanisława Szozdę. Na niewielkim placu przy głównej bramie cmentarza komunalnego zebrało się sporo mieszkańców Prudnika, ale także wiele osobistości ze świata kolarskiego.

Rada miejska w Prudniku 30 czerwca przyjęła uchwałę o budowie pomnika Stanisława Szozdy. Na monumencie znalazła się brązowy odlew przedstawiający kolarza, a także napis: „Tutaj rozpoczął swą podróż. Pozostawił trwały ślad w historii kolarstwa Stanisław Szozda”. Pod tablicą zostały wypisane najważniejsze osiągnięcia prudniczanina, m.in. zdobycie dwóch srebrnych medali olimpijskich (1972, 1976), dwóch złotych medali mistrzostw świata (1973, 1975) oraz wygranie Tour de Polonge w 1971 r.

Pomnik ten nie będzie tylko symbolicznym miejscem, gdzie będzie można oddać hołd zmarłemu kolarzowi, ponieważ najbliższa rodzina postanowiła w środku monumentu umieścić relikwiarz z prochami sportowca.

Poświęceniem pomnika zajął się przyjaciel Stanisława Szozdy o. Bonawentura Smolka, który chwalił położenie monumentu.

Staszek na pewno cieszy się, gdy widzi, że jego pomnik znajduję się tak blisko szosy, miejsca gdzie walczył i odnosił sukcesy.

Oficjalnego odsłonięcia dokonali burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych i syn Stanisława Szozdy – Radosław. Po przemówieniach tej dwójki głos zabrała Ryszard Szurkowski.

Smutna jest to chwila, bo nastąpiła za szybko. Wolałbym po stokroć by zamiast odsłaniać taki pomnik, po prostu spotkać się ponownie i porozmawiać.

Oprócz Ryszarda Szurkowskiego na ceremonił odsłonięcia pomnika pojawili się także inni sportowcy i przyjaciele Stanisława Szozdy m.in. Tadeusz Mytnik, Jan Brzeźny czy Franciszek Surmiński.

Gazeta Prudnik24 – numer 151

Reklama

Reklama

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Facebook