Prudnik24

Wernisaż prac Grupy Ościenia i Małgorzaty Jenty-Dmitruk

Wernisaż prac Grupy Ościenia i Małgorzaty Jenty-Dmitruk
Listopad 06
19:00 2014

plakat muzeumZapraszamy na otwarcie wystawy Grupy Ościenia i Małgorzaty Jenty-Dmitruk, które odbędzie się w Arsenale przy ul. Bolesława Chrobrego 5 w Prudniku. Na ekspozycji prezentowane będą prace malarskie, rzeźby oraz instalacje Tomasza Chmielewskiego, Mariana Molendy, Krzysztofa Rozpondka, Edwarda Sytego, Zbigniewa Natkańca, Jerzego Dmitruka oraz Małgorzaty Jenty-Dmitruk.

Wernisaż: 7 listopada 2014 r., godz. 17:30.

Wystawę oglądać można do 3 grudnia 2014 r.

Grupa Ościenia

Na początku było nas czterech: Tomasz Chmielewski, Marian Molenda, Krzysztof Rozpondek i Edward Syty. Później dołączył do nas Zbigniew Natkaniec. Pochodzimy z Opolszczyzny lub zamieszkaliśmy na niej po ukończeniu studiów. Poznaliśmy się na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Każdy był absolwentem innej uczelni plastycznej, interesowały nas różne dyscypliny, ale jako niemal rówieśnicy rozumieliśmy się doskonale. Łączyła nas pasja i potrzeba uprawiania sztuki. Uzupełnialiśmy się wzajemnie i motywowali do dalszej aktywności.

Wymienialiśmy doświadczenia warsztatowe i poglądy na temat reprezentowanych postaw. Szybko stwierdziliśmy, że jest nam „po drodze” i warto spróbować działać wspólnie. Efektem było kilka wystaw w Opolu, Brzegu, Nysie, Wrocławiu, Gliwicach i ponownie w Opolu. Spotykaliśmy się też na plenerach, wernisażach, czy w pracowniach. Jedną z interesujących przygód i okazją do dyskusji był wyjazd umożliwiający wspólne obejrzenie wystawy Documenta IX w Kassel. I chociaż w pewnym momencie wszyscy skoncentrowali się na własnej twórczości, temat organizowania kolejnych przedsięwzięć powracał przy każdej okazji. Dlatego postanowiliśmy reaktywować działalność i jako grupa „OŚcienia” zaprezentować nasze aktualne dokonania.

W 2010 przygotowaliśmy wystawę zatytułowaną ,,Pięć odsłon”, była ona prezentowana w salach Muzeum w Nysie. Ponieważ zawsze byliśmy otwarci na współpracę z innymi artystami, do udziału w niej zaprosiliśmy Bartłomieja Trzosa – absolwenta Wydziału Grafiki w Katowicach, wykładowcę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Rok później pokazaliśmy swoje prace w Galerii Sztuki Współczesnej BCK w Brzegu. Tym razem naszym gościem został krakowski malarz i grafik Jerzy Dmitruk, który przy tej okazji zgłosił akces do stałego członkostwa w grupie. Propozycję uczestnictwa w tegorocznej wystawie jaka miała miejsce w październiku w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu przyjęła dr hab. Beata Mak-Sobota związana z Katedrą Szkła ASP im. E. Gepperta we Wrocławiu. W przypadku ekspozycji zorganizowanej w tym samym czasie w Willi Flemmicha – Muzeum Miejskim w czeskim Krnovie mogliśmy zaprezentować prace malarskie Beaty Mycek z Nysy, natomiast wystawa grupy w Muzeum Ziemi Prudnickiej wzbogacona jest przykładami dorobku Małgorzaty Jenty-Dmitruk z Krakowa. Zamierzamy kontynuować wspólną działalność i następne projekty urozmaicać dokonaniami zaprzyjaźnionych twórców.

Nasze dotychczasowe prezentacje splatały się zazwyczaj z wydarzeniami muzycznymi. Między innymi były to koncerty Adama Makowicza, Tokyo Solisten, Eugena Indjica. Chcielibyśmy, żeby tak było nadal. Mamy przy tym nadzieję, że wszystkie przedsięwzięcia, które pozwalają nam się spotykać i są ważnym aspektem aktywności twórczej, okażą się równie atrakcyjne dla publiczności.

Krzysztof Rozpondek

Gazeta Prudnik24 – numer 123

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...