Prudnik24

Muzeum: Interdyscyplinarna wystawa „Grupy OŚcienia”

Muzeum: Interdyscyplinarna wystawa „Grupy OŚcienia”
Listopad 18
12:00 2014

Malarstwo, rzeźbę oraz instalacje można oglądać na wystawie, jaką w piątek 7 listopada otwarto w Muzeum Ziemi Prudnickiej. Swoje prace prezentują artyści z „Grupy OŚcienia” oraz Małgorzata Jenta-Dmitruk.

 

Na ekspozycji prezentowane są prace autorstwa Tomasza Chmielewskiego, Mariana Molendy, Krzysztofa Rozpondka, Edwarda Sytego, Zbigniewa Natkańca, Jerzego Dmitruka oraz Małgorzaty Jenty-Dmitruk, reprezentujące różne gatunki sztuki.

Przybyłych na wernisaż przywitał dyrektor prudnickiego muzeum, Wojciech Dominiak, który następnie przedstawił członków „Grupy OŚcienia”, a także towarzyszącą im krakowską malarkę i graficzkę, Małgorzatę Jentę-Dmitruk. Następnie o samej grupie, jej historii i artystycznych drogowskazach opowiadał prof. Krzysztof Rozpondek, kierujący Katedrą Ceramiki we wrocławskiej ASP im E. Gepperta.

Początkowo grupę tworzyło czterech twórców, pochodzących z Opolszczyzny, lub też związanych z regionem zawodowo (T. Chmielewski, M. Molenda, K. Rozpondek i E.Syty), którzy poznali się na przełomie lat 80. i 90.

– Każdy był absolwentem innej uczelni plastycznej, interesowały nas różne dyscypliny, ale jako niemal rówieśnicy rozumieliśmy się doskonale. Łączyła nas pasja i potrzeba uprawiania sztuki. Uzupełnialiśmy się wzajemnie i motywowali do dalszej aktywności – wspomina prof. Rozpondek.

Następnie do grupy dołączyli: Zbigniew Natkaniec (Opole) i Jerzy Dmitruk (Kraków).

Członkowie „Grupy OŚcienia” spotykają się na wspólnych plenerach, wernisażach, pracują również osobno, koncentrując się na własnej twórczości. Co pewien czas organizują jednak przedsięwzięcia, podczas których prezentują swoje prace razem z zaprzyjaźnionymi twórcami. W ostatnich latach wystawy grupy miały miejsce m.in. w Nysie i Brzegu, a tylko w bieżącym roku ponownie w Brzegu, oraz czeskim Krnovie. Ekspozycję grupy w prudnickim muzeum wzbogaciły prace Małgorzaty Jenty-Dmitruk.

– Zamierzamy kontynuować wspólną działalność i następne projekty urozmaicać dokonaniami zaprzyjaźnionych twórców – deklaruje Krzysztof Rozpondek.

Wystawa, której kuratorem jest Ewa Giemza, będzie dostępna dla zwiedzających w budynku Arsenału (ul. Bolesława Chrobrego 5) do 3 grudnia br.

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 111

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

po ustaleniu zwyrodnialca ustawić jako cel na strzelnicy niech strzelają w ten nic nie warty...

Brawo!!! w końcu ktoś się za to trucie bierze. W okresie grzewczym nie idzie wyjść...

Nieźle zryte berety. Kto ich wybiera - i jeszcze im za takie pomysły płacą....

LOL

Drogi Panie Maćku ! Tu nie o wielkość strefy chodzi, lecz o efektywność działań Gminy...