Prudnik24

Niekomfortowa rzeczywistość” – wystawa prac Piotra Szmitke

Niekomfortowa rzeczywistość” – wystawa prac Piotra Szmitke
Styczeń 07
19:00 2015

W dniach 09. 01. – 15. 02. w Muzeum Regionalnym w Głogówku będzie można oglądać prace Piotra Szmitke. Otwierający wernisaż odbędzie się 09.01 o godzinie 18:00.

Piotr Szmitke (1955 – 2013), był artystą interdyscyplinarny, twórcą i teoretykiem sztuk wizualnych, scenografem, kompozytorem, dramatopisarzem i reżyserem. Jest autorem i propagatorem metaweryzmu – nowego pojęcia
w sztuce. Piotr Szmitke urodził się w Katowicach. Edukację artystyczną rozpoczął pod kierunkiem Henryka Wańka. Studiował malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach profesorów: Włodzimierza Sawulaka, Jerzego Nowosielskiego i Andrzeja Strumiłły. W 1979  podjął pracę nauczyciela malarstwa i rysunku w Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Dyplom pod kier. prof. Andrzeja Strumiłły otrzymał w 1980 roku. W 1981roku  w przeddzień ogłoszenia stanu wojennego wyjechał do Francji. Na emigracji spędził niemal 10 kolejnych lat. We Francji odbył kursy kompozytorskie pod kier. Jean-Claude Ferryego, studiował reżyserię teatralną i prowadził kursy przygotowawcze do Academie des Arts Decoratifs w Strasbourgu. W 1987 objął stanowisko dyrektora artystycznego Muzeum Surrealizmu w Melun Veux le Penil pod Paryżem, pod patronatem Pierre’a Argilet’a. W 1988 w Paryżu odbyła się I Konferencja Metawerystyczna, w toku której ogłoszony został pierwszy manifest metaweryzmu.

W 1990 roku powrócił do kraju. Od tamtej pory mieszkał i pracował w Katowicach. Zmarł w 2013 roku w Krakowie po ciężkiej chorobie. Piotr Szmitke opracował taką metodę obejścia przymusu jednorodności w sposobie obrazowania świata, by wielowątkowość jego pracy wyznaczała konsekwentną metodę. W myśl metaweryzmu tworzywem artystycznym jest sama historia sztuki, artysta zaś podmiotem, konfigurującym jej opis. W ramach metody metawerystycznej stwarzał on wirtualne osobowości twórcze, w które kolejno się wcielał. Wyznaczając każdej z niej życiorys oraz tło społeczno-kulturowe, wytwarzał dzieła w różnych stylach, w myśl założenia, że dla artysty przedmiot to sposób jego postrzegania. Artysta zrealizował szereg słuchowisk, performensów, realizacji wideo i wystaw (m.in. w Berlinie, Katowicach, Koszycach, Krakowie, Paryżu, Strasbourgu, Warszawie i Wrocławiu). W 2005 roku Opera Śląska w Bytomiu wystawiła jego autorską operę pt. Muzeum Histeryczne Mme Eurozy. W 2007 roku ukończył pracę nad monumentalnym malowidłem na żelaznej kurtynie Teatru Śląskiego w Katowicach. W 2009 roku wyreżyserował autorski film średniometrażowy Zbrodnia Ikara. W 2011 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużonego dla Kultury Polskiej.

Podczas wystawy w Głogówku Piotr Szmitke zaistnieje w swych „kategoriach nieistnienia w sztuce”, próbujący swą twórczością odsłonić pozory i fikcje współczesnego świata.  Wystawa prac Piotra Szmitke miała się odbyć w Głogówku w 2013 roku, jego śmierć przerwała przygotowania. Ta obecna – „Niekomfortowa rzeczywistość” – prezentuje wybór prac z lat 1998 – 2011 i nawiązuje do przemyśleń artysty, zawartych w ostatnim udzielonym wywiadzie, podczas biennale w Wenecji.

Gazeta Prudnik24 – numer 123

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...