Prudnik24

Z Dębowca ku największej jaskini!

Z Dębowca ku największej jaskini!
Czerwiec 22
16:43 2015

Czy już niebawem mieszkańcy Ziemi Prudnickiej będą eksplorować największą jaskinię Czarnogóry – Dalovića Pećina? Wiele na to wskazuje. Mowa o Pawle Rudzie i Michale Kamińskim z Dębowca, którzy są współorganizatorami polsko-czeskiej wyprawy do tego tajemniczego miejsca.  

 

Michał Kamiński to student V roku Inżynierii Materiałowej na Politechnice Wrocławskiej. Interesuje go speleologia i wspinaczka górska, był laureatem m.in. konkursu fotografii jaskiniowej „Czech Speleo Photo 2015”. Z kolei Paweł Ruda jest doktorantem na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej i laureatem międzynarodowego konkursu fotograficznego „European Photo Competition: Focus on risk prevention 2011”. Wspina się w Tatrach i Alpach, uczestniczy w eksploracji jaskiń oraz kopalń.

Wyprawa do jaskini Dalovića Pećina ma dużą rangę, o czym świadczy fakt, że organizatorzy uzyskali patronat medialny magazynu National Geographic Traveler oraz Fundacji Kadry ze świata. Jest to działanie międzynarodowe, planowane od niemal roku na 15 sierpnia. W wyprawie udział wezmą m.in. grotołazi z klubu Speleologicznego Politechniki Wrocławskiej. Jak podkreślają organizatorzy, jaskinia do której zmierzają posiada znaczny potencjał eksploracyjny, jest słabo zbadana, a jej wnętrze zdobi niezwykle różnorodna i okazała szata naciekowa.

Jakie cele stawiają sobie uczestnicy? Czesi zamierzają nurkować w syfonach w miejscu, gdzie korytarze jaskini są zalane wodą aż po sam strop, chcą eksplorować partie jaskini za rzeczonymi syfonami. Polscy uczestnicy wyprawy zajmą się wykonaniem dokumentacji fotograficznej, wspólnym działaniem ma być natomiast dokończenie kartowania (tworzenie dokładnego planu) znanej części jaskini.

Ponieważ wyprawa organizowana jest ze środków własnych jej uczestnicy proszą o wsparcie projektu. Szczegóły są dostępne na portalu Polak Potrafi, a także na stronie internetowej http://speleomeduza.eu/. W zamian za pomoc organizatorzy oferują szereg atrakcyjnych upominków, takich jak choćby autorska pocztówka z podziękowaniami wysłana z Czarnogóry, kalendarz ze zdjęciami z wyprawy czy koszulka z logo i wiele innych. W związku z tym zapraszają do współpracy firmy.

Nadmieńmy, że jaskinia Dalovića Pećina jest najdłuższą jaskinią Czarnogóry, liczącą sobie ponad 11km długości korytarzy.

 

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 121

Reklama

Reklama

ReklamyFacebook

Komentarze

Luk

Próg może i zwiększa bezpieczenstwo ale za to może pogorszyć zdrowie. Mianowicie auta hamujące...

Starostwo informuje w internecie a oznakowania brak. 14.11.2017 większość kierowców musiała zawracać spod wiaduktu...

Dla takich tekstów lubie czytac ten portal...

Dla takich tekstów lubie czytac ta strone...