Prudnik24

Głogówecka Akademia Wiedzy z militariami

Głogówecka Akademia Wiedzy z militariami
Listopad 25
19:29 2015

W ramach Głogóweckiej Akademii Wiedzy, która rozpoczęła 17 rok istnienia, w piątek 6 listopada odbył się wykład historyczny wraz z wystawą przedstawiającą uposażenie wojskowe i militarne.

Prelegenci – mgr Dragomir Rudy i historyk Andrzej Latusek opowiadali o ekshumacjach żołnierzy niemieckich na Śląsku Opolskim. Wykład urozmaicił pokaz multimedialny z miejsc badań w tym z Wierzchu i Nowego Browińca. Licznie zgromadzona widownia z zainteresowaniem wysłuchała znawców tematu. Dodatkową atrakcją, którą uraczył zebranych organizator, był pokaz umundurowania współczesnych formacji wojskowych z Europy i Stanów Zjednoczonych, który przygotowali lokalni pasjonaci. Na wystawie można było zobaczyć np. kolekcję różnorakich hełmów wojskowych od I wojny światowej do czasów współczesnych, replik broni czy pamiątkowe dokumenty i medale z minionej epoki.

Hitem ekspozycji niewątpliwie było pokazanie rzeczy osobistych żołnierzy niemieckich, które zostały wydobyte z ziemi podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Fundację Pamięć. Pokaz, który odbył się w holu głównym MGOK w Głogówku, był projektem innowacyjnym, który został bardzo przychylnie odebrany przez przybyłych gości i miał wymiar jednodniowy, ale jak zapewnia organizator zostanie powtórzony już w styczniu 2016 r. tyle że na większą skalę. Po zakończonych wykładach goście, szczególnie ci starsi, długo rozmawiali z prelegentami o eksponatach i historii, która miała miejsce 70 lat temu.

Dragomir Rudy

Gazeta Prudnik24 – numer 124

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...