Prudnik24

Głogówecka Akademia Wiedzy z militariami

Głogówecka Akademia Wiedzy z militariami
Listopad 25
19:29 2015

W ramach Głogóweckiej Akademii Wiedzy, która rozpoczęła 17 rok istnienia, w piątek 6 listopada odbył się wykład historyczny wraz z wystawą przedstawiającą uposażenie wojskowe i militarne.

Prelegenci – mgr Dragomir Rudy i historyk Andrzej Latusek opowiadali o ekshumacjach żołnierzy niemieckich na Śląsku Opolskim. Wykład urozmaicił pokaz multimedialny z miejsc badań w tym z Wierzchu i Nowego Browińca. Licznie zgromadzona widownia z zainteresowaniem wysłuchała znawców tematu. Dodatkową atrakcją, którą uraczył zebranych organizator, był pokaz umundurowania współczesnych formacji wojskowych z Europy i Stanów Zjednoczonych, który przygotowali lokalni pasjonaci. Na wystawie można było zobaczyć np. kolekcję różnorakich hełmów wojskowych od I wojny światowej do czasów współczesnych, replik broni czy pamiątkowe dokumenty i medale z minionej epoki.

Hitem ekspozycji niewątpliwie było pokazanie rzeczy osobistych żołnierzy niemieckich, które zostały wydobyte z ziemi podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Fundację Pamięć. Pokaz, który odbył się w holu głównym MGOK w Głogówku, był projektem innowacyjnym, który został bardzo przychylnie odebrany przez przybyłych gości i miał wymiar jednodniowy, ale jak zapewnia organizator zostanie powtórzony już w styczniu 2016 r. tyle że na większą skalę. Po zakończonych wykładach goście, szczególnie ci starsi, długo rozmawiali z prelegentami o eksponatach i historii, która miała miejsce 70 lat temu.

Dragomir Rudy

About Author

Redakcja

Redakcja

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 105

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Złodziej teraz szuka wielu sposobów jak zarobić na życie więc wziął się za nietypowe działanie,...

dzień przed zakończeniem głosowanie-16 głosów, dzień zakończenia 275. Przypadek? Pf.Chłopcy koniecznie chcą skakać wyżej d&*%y....

Wygląda na to, że po prawej stronie jest ul Armii Krajowej, po lewej Szkolna, u...

Czego jest ten plan na zdjęciu? Coś nie kojarzę z planu żadnego miejsca w Prudniku,...