Prudnik24

Przełamać bariery

Przełamać bariery
Grudzień 02
18:08 2015

Uczniowie klasy IIb z prudnickiej PSP nr 4 wzięli udział w projekcie „Czym skorupka za młodu… czyli laryngektomowani dzieciom” – spotkali się z ludźmi będącymi po zabiegu operacyjnego usunięcia krtani oraz z założycielką Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, które wspiera te osoby.

Realizowany przez stowarzyszenie projekt to cykl spotkań z dziećmi i młodzieżą do 18. roku życia, organizowanych w różnych miejscowościach na Opolszczyźnie.
– Podstawowy cel to pokazanie osób po usunięciu krtani na skutek choroby nowotworowej – czyli laryngektomii – jako normalnych ludzi. Osoby te ze względu na swoją dysfunkcję mają widoczną niepełnosprawność – rurkę w szyi, przykrytą apaszką – zwracającą uwagę innych osób. Chcemy przełamać barierę i pokazać, że to, co postrzegamy jako inność, tak naprawdę jest czymś normalnym. Szczególnie kiedy te osoby mówią krtanią elektroniczną – często wzbudzając zainteresowanie – a naprawdę to jest normalne komunikowanie się. Chcemy szczególnie dzieci przekonać do tego, aby nie dziwiły się „a co to jest?” – wyjaśnia Sybilla Fusiarz, prezes Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu.
Swoją działalność na rzecz osób po usunięciu krtani rozpoczęła 14 lat temu, kiedy tej operacji został poddany jej brat. Stworzyła m.in. Opolską Szkołę Trenerów Nauki Mowy Zastępczej Laryngektomowanych, w której „na nowo” uczy mówić laryngektomowanych i opracowała pierwszy na świecie materiał instruktażowy do nauki tzw. mowy zastępczej. Osobom po laryngektomii pomaga przystosować się do nowego życia bez krtani, prowadzi szkolenia dla logopedów i pielęgniarek, zajęcia terapeutyczne dla laryngektomowanych i ich rodzin.
Pani Sybilla dodaje, że drugim, równie ważnym zadaniem programu „Czym skorupka…” jest edukacja. Uświadomienie osób młodych, a za ich pośrednictwem także rodziców i inne osoby, o zagrożeniu zachorowania na nowotwory głowy i szyi, związanego z trybem życia – sposobem ożywiania się, brakiem ruchu, paleniem tytoniu i piciem alkoholu. Ogromne znaczenie ma zaangażowanie w tę kampanię informacyjną osób laryngektomowanych, dzięki czemu czują się one użyteczne społecznie, wzrasta ich samoocena, a sam przekaz jest wiarygodny.

W spotkaniu z uczniami z prudnickiej „Czwórki” udział wzięli panowie: Andrzej Czech ze Strzelec Opolskich – prawie 14 lat po operacji, Edmund Czapliński z Opola – 8 lat po operacji, oraz Ryszard Lachowicz z Podlesia – zaledwie 2 tygodnie po operacji. Dwaj pierwsi zaprezentowali dzieciom w jaki sposób używają tzw. mowy zastępczej, odpowiadali na liczne pytania – m.in. o rozmaite ograniczenia, jakie niesie życie po zabiegu usunięcia krtani. Pokazano i wyjaśniono też, czym jest używana przez nich tzw. apaszka osłonowa. Na zakończenie goście otrzymali od uczniów brawa oraz laurki i życzenia.
Klasa IIb wzięła udział w projekcie na zaproszenie Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu.
– Tematy dotyczące osób niepełnosprawnych nie są mi obce, szczególnie, że w marcu 2014 r. otrzymałam od Ambasady Sukcesu statuetkę Emila. Są rzeczy, o których nie da się czytać, a naoczny przekaz „na żywo” daje dzieciom nie tylko dużo emocji, ale przede wszystkim uczy takich cech osobowościowych, jak empatia, uczy poszanowania dla osób chorych, starszych, niepełnosprawnych, uczy wzajemnych relacji między ludźmi – mówi nauczycielka klasy IIb, Iwona Siembida.
Jest ona przekonana, że spotkanie będzie nagłaśniane przez dzieci, które w domach opowiedzą o nim rodzicom, dziadkom, kolegom i koleżankom. Zmieni się też ich podejście do osób niepełnosprawnych – nie będzie uśmiechów, ale duży szacunek.

Gazeta Prudnik24 – numer 121

Reklama

Reklama

ReklamyFacebook

Komentarze

Luk

Próg może i zwiększa bezpieczenstwo ale za to może pogorszyć zdrowie. Mianowicie auta hamujące...

Starostwo informuje w internecie a oznakowania brak. 14.11.2017 większość kierowców musiała zawracać spod wiaduktu...

Dla takich tekstów lubie czytac ten portal...

Dla takich tekstów lubie czytac ta strone...