Prudnik24

Pokaźny budżet województwa

Pokaźny budżet województwa
31 stycznia
18:08 2016

Radni województwa opolskiego podczas grudniowej sesji przegłosowali rekordowo wysoki budżet na 2016 rok. Wyniesie on 534,6 mln zł. i będzie o 24 procent wyższy niż w roku ubiegłym.

Na inwestycje przeznaczono 223 mln zł., z czego aż 147 mln zostanie przekazanych na duże inwestycje drogowe, w tym największą, jaka kiedykolwiek była realizowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich – budowę obwodnicy Czarnowąs. Jej koszt wyniesie aż 85, 3 mln. zł. (przetarg na wyłonienie wykonawcy nastąpił 15 stycznia). To nie jedyna obwodnica zaplanowana w budżecie – powstanie bowiem także obwodnica Malni i Horuli (okolice Krapkowic). Ponadto w planach jest m.in. rozbudowa drogi między Piotrówką a Zawadzkiem, przebudowa wiaduktu nad linią kolejową w Strzelcach Opolskich, czy rozbudowa drogi nr 408 między Kędzierzynem-Koźlem a Starym Koźlem.

Duże środki przeznaczono na kulturę. Dotacja wyniesie 22,5 mln zł. i przekazana zostanie na najważniejsze ośrodki w Opolu – Teatr im. J. Kochanowskiego, opolską Filharmonię, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Wsi Opolskiej oraz Centralne Muzeum Jeńców Wojennych. Podczas konferencji prasowej przed grudniową sesją marszałek Andrzej Buła przyznał, że jest to o 2,5 mln. zł. więcej niż w roku poprzednim. Dodał ponadto, że po raz pierwszy w kontraktach z dyrektorami w.w. instytucji zapisane zostały kwoty „nie mniejsze niż”.

– To będzie bardzo ambitny budżet, również pod względem wykonania – ocenił marszałek.

Nadmieńmy, że w tegorocznym budżecie po stronie dochodów największą kwotę stanowią środki pochodzące z funduszów europejskich – 200,7 mln zł. Wydatki wyniosą 517,7 mln złotych, co oznacza wzrost w stosunku do 2015 roku o 28,7 proc.

Gazeta Prudnik24 – numer 181

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook