Prudnik24

70 lat Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Prudniku!

70 lat Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Prudniku!
07 lutego
17:00 2016

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Prudniku obchodzi w tym roku jubileusz 70 rocznicy powstania. Przez ten czas, pomimo trudnej niekiedy sytuacji na rynku, udało się jej przetrwać i działa bez strat finansowych jako jedna z zaledwie trzech spółdzielni w województwie opolskim. Jej działalność została też doceniona prestiżowymi ogólnopolskimi nagrodami.  

Długa historia mleczarni rozpoczęła się tuż po zakończeniu II wojny światowej – 20 stycznia  1946 roku powstała w Prudniku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska „Samopomoc Chłopska”. Główny teren jej działalności stanowiły miasto Prudnik oraz gminy: Długie Mosty, Lubrza, Rudziczka, Śmicz, Biała, Łącznik i Strzeleczki. Sprawnie funkcjonująca firma szybko zyskała sobie jednak uznanie ponadregionalne, co było zasługą znakomitej jakości oferowanych produktów. Tak jest zresztą do dziś.

– Nasze artykuły wytwarzane są wyłącznie z mleka pochodzącego z ekologicznie czystych terenów – podkreśla Ryszard Witek, prezes OSM już od niemal 40 lat. Jak mówi, dostawcami jest około 210 rolników.

Inne liczby związane z prudnicką mleczarnią także są imponujące: w dwóch zmodernizowanych zakładach produkcyjnych w Prudniku i Łambinowicach pracuje 125 osób, a wartość przychodów ze sprzedaży wyniosła – w samym tylko 2014 roku – ponad 57 mln. zł. Mleczarnia przerabia aż 2,5-2,8 mln litrów mleka miesięcznie, wszystko dzięki ciągłym inwestycjom w najnowocześniejsze technologie produkcji. W ostatnich dwóch latach OSM przeznaczyła na rozwój niemal 5 mln. zł. Produkty mleczarni trafiają w 80 procentach do sieci handlowych takich jak „Biedronka”, „Aldi”, „Kaufland”, czy Carrefour”. Pozostała część dostępna jest w hurtowniach lub  na rynku detalicznym. Od 2007 spółdzielnia uczestniczy także w edukacyjnym projekcie „Szklanka Mleka”, gdzie jako druga w Polsce wprowadziła mleko w butelkach o pojemności 250 ml. Współpracuje też z Agencją Rynku Rolnego w zakresie zaopatrzenia szkół w owoce i warzywa.

Nie zawsze było tak różowo. W latach 80 spółdzielnia miała zostać zlikwidowana i przeniesiona do Nysy, ponieważ stan techniczny zakładu nie gwarantował  bezpieczeństwa produktów.  Wówczas to prezes Witek pozyskał środki z Centralnego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie, dzięki którym możliwa była dalsza produkcja oraz rozbudowa obiektów w Prudniku i Łambinowicach.

Początek XXI wieku przyniósł mleczarni konieczność dostosowania do standardów unijnych, co wiązało się z wdrożeniem systemu HCCP zapewniającego bezpieczeństwo zdrowotne żywności oraz systemu jakości BRC wymaganego przez hipermarkety.

Skuteczność w działaniu spółdzielni była wielokrotnie nagradzana. Wśród najbardziej prestiżowych nagród ogólnopolskich należy tu wymienić m.in. Gazelę Biznesu, Złotą Odznakę Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz certyfikat „Doceń Polskie” za jogurt typu greckiego i twaróg imperial.

Najnowsze plany spółdzielni także są ambitne. Wiceprezes OSM Grażyna Fitowska zapowiada wprowadzenie na rynek mleka o obniżonej zawartości laktozy oraz produkcję jogurtów w tzw. dojopakach, czyli butelkach z miękkiego plastiku.

Przy okazji 70 rocznicy działalności zarząd mleczarni dziękuje swoim dostawcom, partnerom i klientom za zaufanie i dotychczasową współpracę, a szczególne podziękowania składa na ręce Rady Nadzorczej z jej przewodniczącym Mariuszem Twardoszem na czele.

 

Ważniejsze wydarzenia, które wpłynęły na rozwój spółdzielni:

– 20.01.1946 r. utworzenie Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej „Samopomoc Chłopska”.

– 09.04.1953 r. Sąd Powiatowy dokonał wpisu do Rejestru Spółdzielni nr RSI I 26/10, że uchwałą Zarządu Centralnego Związku Spółdzielczego.

– w Warszawie z dn. 18.12. 1950 r. Uchwałą Prezydium Rządu o zmianie struktury organizacyjnej i usprawnieniu gospodarki mlecznej postanowiono zbyć majątek Okręgowej Mleczarni Spółdzielczej w Prudniku w całości na rzecz Centralnego Związku Przemysłu Mleczarskiego.

– 10.06.1957 r.odbyło się zgromadzenie członków w sprawie reaktywowania Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Prudniku.

– 15.07.1957 r. Przekazanie przez Zjednoczenie Przemysłu Mleczarskiego w Opolu Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej obiektów Zakładu Mleczarskiego w Prudniku, w których do dziś jest prowadzona działalność.

– 31.03.1964 r. przejęcie przez OSM w Prudniku Spółdzielni Mleczarskiej w Ścinawie.

– 10.03.1968 r. przejęcie przez OSM w Prudniku Spółdzielni Mleczarskiej w Głogówku.

– 01.04.1976 r. przejęcie przez OSM w Prudniku zakładu w Łambinowicach.

– 01.01.1989 r. oddanie do użytkowania nowej twarożkarni w oddziele w Łambinowicach.

– 02.02.2000 r. początek prac modernizacyjnych w pomieszczeniach socjalnych.

– 20.05.2003 r. Uchwała Walnego Zgromadzenia o przystąpieniu do Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich w Warszawie.

– 12.11.2003 r. wprowadzenie systemu jakości HACCAP w zakładzie.

– 05.02.2004 r. uzyskanie certyfikatu na system zarządzanie bezpieczeństwem żywności przedsiębiorstw – HACCAP.

– 31.03.2004 r. zakończenie prac dostosowujących zakład do wymogów stawianych przez Unię Europejską.

– 26.04.2004 r. decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii o zakwalifikowaniu zakładu do prowadzenia sprzedaży na rynek Unii Europejskiej, nadanie nr. weterynaryjnego i dopuszczenia zakładu do produkcji mleka spożywczego i przetworów mlecznych.

– 13.09. 2011 r. zdobycie Złotej Odznaki Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

– 2011 r. wejście do elitarnego klubu Gazel Biznesu zrzeszających najdynamiczniej rozwijające się firmy w Polsce.

Gazeta Prudnik24 – numer 188

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook