Prudnik24

Między Wrocławiem a Prudnikiem

Między Wrocławiem a Prudnikiem
Luty 07
18:30 2016

Jak się okazuje Prudnik może fascynować  tych, którzy przyjechali tu z tzw. wielkiego świata. Tak też jest z Anetą Dotką – właścicielką nowej galerii sztuki we Wrocławiu. Na otwarciu „Ślimaka”, bo tak właśnie nazywa się to miejsce, zaprezentowała ona  m.in. prace bialskiego artysty – Piotra Myszyńskiego. 

Urodziła się w Cisnej w Bieszczadach, potem przeniosła się do Poznania, gdzie spędziła wczesną młodość, studiowała we Wrocławiu, a w ubiegłym roku odwiedziła Prudnik, który, jak sama podkreśla, bardzo przypadł jej do gustu. A wszystko to dzięki znajomości z dyrektorem Muzeum Ziemi Prudnickiej Wojciechem Dominiakiem – prywatnie kolegą ze studiów. Aneta Dotka, bo o niej mowa, w listopadzie otwarła w stolicy Dolnego Śląska swoją galerię sztuki. Obecność na jej otwarciu prac Piotra Myszyńskiego to właśnie efekt wizyty w prudnickiej Galerii Pod Dwiema Basztami (zresztą także na otwarciu), gdzie obrazy bialskiego artysty zwróciły jej uwagę.

– Prace Piotra są dla mnie artystycznie ważne. Lubię ekspresję i wyrażanie siebie w malarstwie, ale również ważny jest dla mnie Piotr Myszyński jako człowiek – mówi naszej gazecie Aneta Dotka. Jak podkreśla, w Prudniku  zachwyciła się ludźmi otwartymi, przyjaznymi, aktywnie działającymi na rzecz lokalnych społeczności –  głównie pracownikami muzeum i domu kultury, ale również innymi mieszkańcami. Naszą rozmówczynię przyciąga koloryt Prudnika, jego architektura, położenie i atmosfera.

– W „Ślimaku” próbuję stworzyć przestrzeń przenikania słów poprzez spotkania literackie, wykłady, koncerty piosenki autorskiej i wernisaże, zwłaszcza ludzi młodych – podkreśla właścicielka galerii, sugerując, że w grę wchodzi także młodość ducha.

– Nie jest łatwo, ponieważ Nadodrze nie funkcjonuje mentalnie w świadomości Wrocławian i turystów tak mocno. Na początku miała to być kawiarnia literacka, ale brakowało środków, więc wróciłam do „zawodu wyuczonego” – historii sztuki z dodatkami – uśmiecha się Aneta Dotka.

Nowemu przedsięwzięciu i jego autorce życzymy powodzenia, zapraszając jednocześnie do Galerii „Ślimak” na ulicę Łokietka 3. No i czekamy na kolejnych prudnickich autorów, którzy się tam zaprezentują.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....

  • pierwsza komunia święta uroczystość katolicka w której podczas mszy świętej wierni po raz pierwszy przyjmują eucharystię czyli zgodnie z