Prudnik24

Nie będzie farm wiatrowych w Lubrzy

Nie będzie farm wiatrowych w Lubrzy
13 lutego
15:00 2016

Ze względu na przewlekłość urzędniczych procedur wycofał się inwestor przedsięwzięcia – firma Green Bear.

Sprawa toczyła się od sześciu lat. W gminie Lubrza miało stanąć 26 farm wiatrowych. Z tytułu podatków inwestycja ta miała przynieść gminie nawet 2 miliony zł rocznie. Za budową wiatraków optowali też czescy samorządowcy, którzy pomysł poparli na piśmie, licząc, że wówczas otrzymają od czeskiego ministerstwa zgodę na podobne działania. W tej sprawie odbyły się też konsultacje transgraniczne dotyczące oddziaływania inwestycji na środowisko.

– Głównie samorządy naszych południowych sąsiadów zgłaszały sporo uwag – powiedziała Radiu Opole Alicja Majewska z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu. – Najistotniejsza uwaga to była likwidacja wiatraków planowanych najbliżej granicy ze względu głównie na krajobraz. W lutym 2014 roku wydaliśmy decyzje. Równocześnie dwie organizacje ekologiczne wniosły odwołanie od tej decyzji. Sprawa jest do dzisiaj nierozstrzygnięta – przekazała rozgłośni.

–  Nasza gmina zrobiła plany budowy wiatraków, najbliższe odległości między nimi miały wynosić 650 metrów. Nowa władza optuje za tym, aby to było 2-3 km, jeśli to wejdzie w życie, wówczas nie ma szans, żeby wiatraki u nas stanęły, bo nie mamy takich odległości między sołectwami. Nie dość, że inwestor jest do tyłu o kilkadziesiąt milionów złotych, to my wydaliśmy kilkadziesiąt tysięcy zł. na plany, które nie zostaną skonsumowane. Szkoda, ze tak się stało, ale to kolejna sprawa z RDOS-iem – skomentował dla naszej gazety wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek.

Gazeta Prudnik24 – numer 181

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook