Prudnik24

Budżet Obywatelski 2017: stworzą międzypokoleniowy projekt

Budżet Obywatelski 2017: stworzą międzypokoleniowy projekt
Luty 14
17:00 2016

Prudniccy seniorzy chcą wciągnąć w prace nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim uczniów  obu miejskich gimnazjów. Okazją będzie projekt pod tytułem „Laboratorium obywatelskie. Edukacja międzypokoleniowa o budżecie obywatelskim”, realizowany przez Prudnicką Radę Seniorów w partnerstwie z Gminą Prudnik.

– Chcemy aby zarówno seniorzy jak i młodzież mieli wpływ na to, co dzieje się w mieście. Żeby młodzi ludzie mogli współdecydować o tym, na co zostaną przeznaczone środki z miejskiego budżetu. Dlatego gmina realizuje wspólny projekt w partnerstwie z Prudnicką Radą Seniorów, w ramach ogłoszonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” konkursu pod hasłem „Zoom na Rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski” – mówi Marzena Białecka z Urzędu Miejskiego.

Prudnicki budżet obywatelski w swoim regulaminie nie przewiduje głosowania przez osoby poniżej 18 roku życia.

– Stąd nasza propozycja, skierowana do uczniów prudnickich gimnazjów, stworzenia platformy dialogu międzypokoleniowego, którego efektem będzie wygenerowanie i złożenie wspólnego projektu do budżetu obywatelskiego na rok 2017. W ten sposób możemy dać młodym szansę na realizację własnych pomysłów na rzecz miasta. Takich, które będą przydatne im, jak i innym mieszkańcom – wyjaśnia Alicja Jania z Prudnickiej Rady Seniorów.

Spotkanie inauguracyjne stron, które wezmą udział w powyższych działaniach odbyło się 21 stycznia w Urzędzie Miasta. Ustalono, że w lutym zostanie zorganizowane spotkanie młodzieży z  burmistrzem Prudnika.

– Chcemy młodym osobom dać możliwość przyjścia do urzędu i zapoznania się z jego pracą oraz zadaniami, jakie realizuje – mówi przedstawicielka rady seniorów.

Kolejnym etapem będzie dyskusja w ramach tzw. kawiarenki obywatelskiej, w celu wyłonienia propozycji obu gimnazjów, a następnie skonkretyzowanie i złożenie projektu w marcu.

Włączenie się w prace międzypokoleniowego zespołu zaproponowano również rodzicom młodzieży gimnazjalnej.

– Ich zadaniem w tym projekcie będzie wsparcie pomysłów młodzieży, a także pomoc w osiągnięciu sukcesu poprzez oddanie głosu w głosowaniu na najlepszy projekt do realizacji w budżecie obywatelskim w roku 2017 – precyzuje Alicja Jania.

Ideę międzypokoleniowej współpracy chwali Janusz Bazydło, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II.

– Bardzo fajny pomysł. Zwłaszcza, że w budżecie obywatelskim liczy się głosowanie, więc im więcej osób będzie za naszym projektem, jest duża szansa, że może on wygrać. Będą go tworzyć seniorzy i młodzież, dzięki czemu może zyskać duże poparcie – uważa.

Ma także nadzieję, że projektem zainteresują się także osoby w średnim wieku.

– Wtedy będą zaangażowane nie tylko dwa pokolenia, ale może to być ciekawy projekt dla wszystkich, dla całego miasta – dodaje Janusz Bazydło.

Dodajmy, że Prudnicka Rada Seniorów wraz z Gminą Prudnik po raz drugi znalazły się w finale konkursu „Zoom na Rady Seniorów”. W pierwszej edycji realizowany był projekt, którego efektem były konsultacje społeczne w sprawie parku miejskiego.

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....