Prudnik24

Estończycy na Ziemi Prudnickiej czyli o działaniach wojennych na Śląsku

Estończycy na Ziemi Prudnickiej czyli o działaniach wojennych na Śląsku
07 marca
19:13 2016

W sprzedaży pojawiła się książka mówiąca o losach estońskich żołnierzy walczących w czasie II wojny światowej na terenie Śląska, a więc także Ziemi Prudnickiej i okolic – „Nadzieja wdeptana w błoto”.  Jej autor – Jacek Cielecki (ur. 1991)– mieszka w Łączniku.

Chodzi o losy estońskiej 20. Dywizji Grenadierów SS podczas ostatnich walk na froncie wschodnim w 1945 roku. W książce główny nacisk został położony na udział Estończyków w walkach na Śląsku Opolskim (styczeń–marzec 1945), Dolnym Śląsku (kwiecień–maj 1945) i odwrót przez Czechy w maju 1945 roku. Losy walczących po stronie niemieckiej Estończyków oparte są  na wspomnieniach i materiałach pochodzenia estońskiego, niemieckiego i polskiego. Publikacja zawiera zdjęcia archiwalne i mapy opisujących sytuację na froncie, jak i materiały pochodzące z ekshumacji estońskich żołnierzy wraz z archiwalnymi dokumentami.

O książce, jak i losach grenadierów, mówił autor w piątek 19 lutego podczas promocji wydawnictwa w Centrum Tradycji Tkackich. Książkę można nabyć zamawiając na Allegro.

Gazeta Prudnik24 – numer 188

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook