Prudnik24

Głogówek: gmina wyciąga „dłoń” do nauczycieli

Głogówek: gmina wyciąga „dłoń” do nauczycieli
Maj 19
13:43 2016

W wyniku rządowej nowelizacja ustawy cofającej sześciolatki ze szkół do przedszkoli od września mniej uczniów pojawi się w głogóweckich szkołach podstawowych.

Choć sześciolatki nadal będą mogły być posyłane do szkół (będzie to zależne od woli i decyzji rodziców) to już teraz wiadomo, że większość z nich pozostanie w domach, co przełoży się na frekwencję. Jak jednak zapowiada na antenie Radia Opole burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz, „zbędni” nauczyciele nie stracą pracy.

– Mamy taką umowę, że żadnego nauczyciela nie zwolnię – tłumaczy rozgłośni szef tamtejszej gminy – Nauczyciele, którzy z powodu braku godzin nie będą mieli zajęć w szkole, pójdą do pracy w przedszkolu. Przez ten rok będą musieli zająć się trochę inną profesją, ale oczywiście z tymi uprawnieniami, które posiadają. Nauczyciel prowadzący lekcje w klasie I-III ma również uprawnienia wychowania przedszkolnego. A za rok zobaczymy, bo to najprawdopodobniej wróci na swoje tory i nauczyciele wrócą do swoich placówek oświatowych – uważa Andrzej Kałamarz.

Przeniesienie nauczycieli do przedszkoli niewątpliwie pozwoli zachować im pracę w zawodzie.

Dodajmy, że do końca kwietnia dyrektorzy szkół podstawowych mieli obowiązek przedłożenia arkusza organizacyjnego kierowanych przez siebie placówek, który zawierał m.in. liczbę zajęć i pracujących nauczycieli. Arkusz taki musi być przedłożony gminie. Ta z kolei ma czas na zatwierdzenie go do 30 maja tego roku.

Przypomnijmy: w grudniu 2015 roku Sejm zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków i przedszkolny dla 5-latków, nowelizując ustawę o systemie oświaty. Zdecydowano, że dzieci będą obowiązkowo rozpoczynać naukę w wieku 7 lat, po rocznym obowiązkowym wychowaniu przedszkolnym w wieku 6 lat.

 

Za: Radio Opole

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....