Prudnik24

Miliony dla samorządów

Miliony dla samorządów
Maj 19
13:58 2016

W kwietniu opolski urząd marszałkowski poinformował, że po rozliczeniu projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 zaoszczędzono prawie 17 mln zł. Pieniądze z tej puli otrzyma część wojewódzkich samorządów i dwie wyższe uczelnie. Na liście obdarowanych znalazły się m.in. Prudnik, Głogówek i Głubczyce.

„Marszałek województwa Andrzej Buła, wyjaśniał, że już w lipcu 2014 roku rozpoczął się proces rozliczania projektów z RPO WO 2007-2013, by oszacować na jakie dodatkowe kwoty można liczyć. Część oszczędności wzięła się z rozstrzygniętych przetargów, zwrotów, które poczynili beneficjenci, a także innej interpretacji rozliczeń VAT przez Komisję Europejską” – napisano w komunikacie na stronach samorządu województwa opolskiego.

Zaoszczędzone fundusze zostały przez urząd marszałkowski rozdzielone pomiędzy 21 beneficjentów, w tym głównie samorządy, które realizowały projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, ale nie uzyskały wtedy maksymalnego dofinansowania. Pieniądze z puli otrzymały także dwie szkoły wyższe (Politechnika Opolska, PWSZ w Nysie), oraz nyski ZOZ.

Dodatkowe pieniądze to dla niektórych samorządowych kas faktycznie istotny zastrzyk finansowy. Prudnik otrzyma ponad 2 mln 650 tys. zł, Głubczyce – prawie 1 mln 175 tys. zł, a Głogówek – 585 tys. zł – w wymienionych miastach w ramach RPO skutecznie zrealizowano projekty rewitalizacji obszarów w śródmieściu (najwięcej pieniędzy, 4,36 mln zł, otrzymało Opole – na zwiększenie dofinansowania inwestycji budowy wiaduktu w ciągu ul. Ozimskiej i przebudowę układu komunikacyjnego okolicznych ulic).

Jak zapewniła dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO, Karina Bedrunka, pieniądze przyznano na projekty już zakończone i pozytywnie rozliczone, dlatego beneficjenci będą mogli przeznaczyć otrzymane środki na dowolny cel.

Tymczasem część samorządów już wie, jak spożytkować te pieniądze. Burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych, przyznawał, że jednym z priorytetów gminy jest sfinalizowanie remontów i dostosowanie na potrzeby zewnętrznych inwestorów hal odkupionych od syndyka byłego „Froteksu”, a także tej opuszczonej przez „Coroplast”. Wiadomo też, że gmina prowadzi rozmowy z podmiotami zainteresowanymi tymi obiektami.

Gmina Głogówek zamierza kontynuować remont zamku Oppersdorffów. Do końca zbliża się renowacja dachu zabytku, ale w kolejce czekają już wieża główna, a także okna i elewacja zewnętrzna. Według zapowiedzi medialnych burmistrza Andrzeja Kałamarza, gmina mogłaby starać się nawet o dwa miliony euro dofinansowania, ale będzie potrzebować środków na wkład własny. Część pieniędzy z urzędu marszałkowskiego ma też być przeznaczona na dodatkowe remonty placówek oświatowych.

Głubczyce otrzymane 1,17 mln zł mają zamiar przeznaczyć głównie na nowe inwestycje w infrastrukturę drogową.

Budżet RPO woj. opolskiego na lata 2007-2013 opiewał na prawie 500 mln euro. W perspektywie finansowej 2014-2020 jest to niemal dwukrotnie więcej, ok. 945 mln euro.

Gazeta Prudnik24 – numer 123

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...