Prudnik24

Miliony dla samorządów

Miliony dla samorządów
Maj 19
13:58 2016

W kwietniu opolski urząd marszałkowski poinformował, że po rozliczeniu projektów z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013 zaoszczędzono prawie 17 mln zł. Pieniądze z tej puli otrzyma część wojewódzkich samorządów i dwie wyższe uczelnie. Na liście obdarowanych znalazły się m.in. Prudnik, Głogówek i Głubczyce.

„Marszałek województwa Andrzej Buła, wyjaśniał, że już w lipcu 2014 roku rozpoczął się proces rozliczania projektów z RPO WO 2007-2013, by oszacować na jakie dodatkowe kwoty można liczyć. Część oszczędności wzięła się z rozstrzygniętych przetargów, zwrotów, które poczynili beneficjenci, a także innej interpretacji rozliczeń VAT przez Komisję Europejską” – napisano w komunikacie na stronach samorządu województwa opolskiego.

Zaoszczędzone fundusze zostały przez urząd marszałkowski rozdzielone pomiędzy 21 beneficjentów, w tym głównie samorządy, które realizowały projekty w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013, ale nie uzyskały wtedy maksymalnego dofinansowania. Pieniądze z puli otrzymały także dwie szkoły wyższe (Politechnika Opolska, PWSZ w Nysie), oraz nyski ZOZ.

Dodatkowe pieniądze to dla niektórych samorządowych kas faktycznie istotny zastrzyk finansowy. Prudnik otrzyma ponad 2 mln 650 tys. zł, Głubczyce – prawie 1 mln 175 tys. zł, a Głogówek – 585 tys. zł – w wymienionych miastach w ramach RPO skutecznie zrealizowano projekty rewitalizacji obszarów w śródmieściu (najwięcej pieniędzy, 4,36 mln zł, otrzymało Opole – na zwiększenie dofinansowania inwestycji budowy wiaduktu w ciągu ul. Ozimskiej i przebudowę układu komunikacyjnego okolicznych ulic).

Jak zapewniła dyrektor Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych UMWO, Karina Bedrunka, pieniądze przyznano na projekty już zakończone i pozytywnie rozliczone, dlatego beneficjenci będą mogli przeznaczyć otrzymane środki na dowolny cel.

Tymczasem część samorządów już wie, jak spożytkować te pieniądze. Burmistrz Prudnika, Franciszek Fejdych, przyznawał, że jednym z priorytetów gminy jest sfinalizowanie remontów i dostosowanie na potrzeby zewnętrznych inwestorów hal odkupionych od syndyka byłego „Froteksu”, a także tej opuszczonej przez „Coroplast”. Wiadomo też, że gmina prowadzi rozmowy z podmiotami zainteresowanymi tymi obiektami.

Gmina Głogówek zamierza kontynuować remont zamku Oppersdorffów. Do końca zbliża się renowacja dachu zabytku, ale w kolejce czekają już wieża główna, a także okna i elewacja zewnętrzna. Według zapowiedzi medialnych burmistrza Andrzeja Kałamarza, gmina mogłaby starać się nawet o dwa miliony euro dofinansowania, ale będzie potrzebować środków na wkład własny. Część pieniędzy z urzędu marszałkowskiego ma też być przeznaczona na dodatkowe remonty placówek oświatowych.

Głubczyce otrzymane 1,17 mln zł mają zamiar przeznaczyć głównie na nowe inwestycje w infrastrukturę drogową.

Budżet RPO woj. opolskiego na lata 2007-2013 opiewał na prawie 500 mln euro. W perspektywie finansowej 2014-2020 jest to niemal dwukrotnie więcej, ok. 945 mln euro.

Gazeta Prudnik24 – numer 130

Reklama

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook