Prudnik24

Nawałnice w Kietrzu: będzie pomoc wojewody

Nawałnice w Kietrzu: będzie pomoc wojewody
Sierpień 21
13:52 2016

Nawałnice, które na początku sierpnia przeszły przez gminę Kietrz znów narobiły szkód, które wycenione są na milion zł. Najbardziej ucierpiały Ściborzyce Wielkie, gdzie woda zalała domy już siódmy raz od maja tego roku.

W Pilszczu zniszczona została gminna droga, gdzie woda zerwała asfalt. W Rozumowicach zniszczona została droga transportu rolnego, kolejną woda uszkodziła w Krotoszynie. Naprawy wymaga też co najmniej kilka mostów i przepustów wodnych.

Szczególnie trudna sytuacja panuje w Ściborzcach, które zalewane są już niemal regularnie. Woda z opadów nie mieści się w przydrożnych rowach, wylewa się na drogę, a następnie zalewa posesje. Mieszkańcy skarżyli się na nieprzyjemny zapach oraz wysypki i uczulenia. Twierdzą, że woda z pół jest zanieczyszczona nawozami, zastanawiają się nawet nad wystąpieniem o odszkodowanie.

Władze Kietrza apelują do rolników, by podczas prac na polu nie zaorywali pasów drogowych oraz rowów melioracyjnych. Jeśli tak się stanie, magistrat będzie wymagał od rolników odbudowy rowu. Gdy ten tego nie zrobi, gmina z własnych środków wybuduje rów, a kosztami obciąży rolnika. Nadmieńmy, że koszt takich prac może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy zł.

Wojewoda Adrian Czubak zadeklarował już pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach mieszkańców gminy Kietrz. Specjalna komisja oszacowała straty na ponad milion złotych.

– Potwierdziłem udzielenie wszelkiej możliwej pomocy, nie tylko technicznej, ale również merytorycznej czy finansowej za pośrednictwem odpowiednich ministerstw. Czekamy na informacje, protokoły i szacunki gminy. Następnie komisja wojewody zweryfikuje, czy wszystko spisano oraz zadeklarowano dokładnie. Na tej podstawie wystąpimy do ministra o odpowiednią kwotę – powiedział w rozmowie z Nową Trybuną Opolską wojewoda.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 113

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Dyrektor chyba sam potrzebuje już jednego z 60 łoży. Niech idzie na emeryturę a nie...

Czy rządzenie jednoosobowe , bez dyskusji i zbędnych pytań można nazwać dobrym rządzeniem ? Przepraszam...

Mniejszość nie kładzie kłód pod nogi -jedynie wstrzymała się od głosu. Zapraszam do obejrzenia na...

dobrze rządzi to chcą odwołać tak tylko w Polsce mniejszość rządziła tyle lat i nic...