Prudnik24

Głubczyce miastem Cittaslow

Głubczyce miastem Cittaslow
Październik 04
19:35 2016

W czwartek 8 września br. w Głubczycach odbyła się wizyta Komisji Certyfikującej przystąpienie miasta do Międzynarodowego Stowarzyszenia Cittaslow.

Spełnienie kryteriów samooceny weryfikowali przedstawiciele Prudnika, Kalet, Olsztynka oraz biura ds. Cittaslow urzędu marszałkowskiego w Olsztynie. Komisji przewodniczył Krajowy Koordynator Sieci, Artur Wrochna.

Krajowy Koordynator Polskiej Sieci Miast Cittaslow Artur Wrochna z przedstawicielami urzędu, Głubczyckiej Rady Seniorów i Komisją Certyfikacyjną po odwiedzeniu m.in. parku miejskiego, Muzeum Powiatowego oraz Biblioteki Miejskiej w Głubczycach jednogłośnie stwierdzili, że miasto zasługuje na przystąpienie do Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow.

Głubczyce, po przyjęciu do Międzynarodowego Stowarzyszenia, będą 26 miastem Polskiej Krajowej Sieci Miast Cittaslow, w tym drugim – po Prudniku – miasteczkiem na Opolszczyźnie. Z inicjatywą przystąpienia do Cittaslow wyszli członkowie Głubczyckiej Rady Seniorów. Pomysł poparli radni miejscy, którzy w kwietniu br. podjęli uchwałę w tej sprawie. Po intensywnych pracach nad spełnieniem przez miasto kryteriów samooceny i ich certyfikacją Głubczyce oczekują na ostatni krok – pozytywną decyzję międzynarodowych władz stowarzyszenia. Możliwe , że zostanie podjęta już podczas najbliższego posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Koordynującego w październiku w Korei Południowej.

Czym jest „Cittaslow”?

Ruch Cittaslow narodził się z pomysłu włoskich miast Bra, Geve in Chianti, Orvieto, Positano oraz stowarzyszenia Slow Food, którzy w 1999 roku zawiązali stowarzyszenie o nazwie „Cittaslow – Międzynarodowa Sieć Miast Dobrego Życia”.

Celem Cittaslow jest rozpowszechnianie kultury dobrego życia poprzez badania, eksperymentowanie, czy stosowanie rozwiązań dotyczących organizacji miasta. Do sieci Cittaslow mogą należeć miasta, które m.in. liczą mniej niż 50 tys. mieszkańców, które działają na rzecz ochrony środowiska oraz promują produkcję żywności związanej z regionem przy zastosowaniu naturalnych i przyjaznych środowisku metod. Oprócz tego wszystkie działania prowadzone przez samorząd muszą być prowadzone na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz turystów.

 

Gazeta Prudnik24 – numer 126

Reklama

 

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

j23

a burmistrz w końcu niech znajdzie pieniądze na drogę i chodnik koło zespołu szkół na...

cieszę się bardzo nareszcie ktoś pomyślał o przeciętnym człowieku......

Rak

Prudnik też aspirując do miasta turystycznego powinien taka tężnie postawić, w rejonie Klasztorku. Pięknie uzupełnialiby...

Szanowny Panie Burmistrzu, mam dwa pytania, jeśli we wrześniu podjął Pan decyzje o połączeniu obu...