Prudnik24

Opolskie: mapa zagrożeń opublikowana

Opolskie: mapa zagrożeń opublikowana
05 października
17:04 2016

We wtorek 20 września w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Opolu odbyła się konferencja prasowa z udziałem Wojewody Opolskiego oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu poświęcona uruchomieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przed uruchomieniem aplikacji w naszym województwie przeprowadzono blisko 500 konsultacji społecznych, podczas których przedstawione zostały jej założenia. W spotkaniach uczestniczyło ponad 7 000 osób.

To właśnie na podstawie informacji od obywateli opracowany został katalog zagrożeń, które w ocenie społeczeństwa w istotny sposób wpływają na poczucie bezpieczeństwa. Dzięki KMZB można będzie przekazać policji informacje o zagrożeniach występujących w okolicy, zasygnalizować niepokojące zjawiska – co pozwoli na lepsze ukierunkowanie działań mundurowych. Podczas konferencji prasowej Komendant Wojewódzki Policji w Opolu – insp. Jarosław Kaleta podkreślił łatwość obsługi aplikacji, mówił jak przyjazna jest dla obywatela, który w prosty i szybki sposób może wskazać miejsce, gdzie jego zdaniem dochodzi do łamania prawa.
Natomiast Wojewoda Opolski – Pan Adrian Czubak zaznaczył, jak ważne jest w dzisiejszych czasach bezpieczeństwo nas wszystkich. Dodał również, że dzięki tej aplikacji możemy podnieść poziom bezpieczeństwa w naszym regionie o kolejny szczebel.
Każdy, kto otworzy interaktywną mapę, będzie miał możliwość naniesienia na nią zagrożenia, jakie zaobserwowała w swojej okolicy. Następnie policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na weryfikację naniesionej informacji. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążyć będą do usunięcia konkretnego zagrożenia.
Główne cele Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w Polsce to: poprawa bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez włączenie obywateli w wybrane działania policji,
dostosowanie struktur organizacyjnych oraz działań policji do zagrożeń wskazanych przez społeczeństwo,a także platforma wymiany informacji o zagrożeniach.

Jak przypomina policja, Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastąpi zgłoszenia alarmowego. W przypadku pilnej potrzeby pomocy – dzwoń na numer alarmowy 112 lub 997.

Za: KPP Prudnik

Gazeta Prudnik24 – numer 183

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook