Prudnik24

Nagroda Poetycka „Otoczak’ 2015” dla prudniczanina

Nagroda Poetycka „Otoczak’ 2015” dla prudniczanina
31 października
15:09 2016

Mowa o Waldemarze Jocherze, który we wrześniu br. otrzymał ustanowione przez Jerzego Suchanka – prozaika, krytyka literackiego, a także poetę – wyróżnienie  za swój ostatni tom wierszy pod tytułem „Przetrwalnik”.

Nagroda Poetycka „Otoczak” w zamyśle jej pomysłodawcy przyznawana jest autorowi najlepszej polskiej książki poetyckiej wydanej w danym roku. Zdaniem Jerzego Suchanka największe uznanie należało się „Przetrwalnikowi” – wydanemu w ub.r. przez wydawnictwo noszące nazwę „Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba” drugiemu tomowi wierszy autorstwa Waldemara Jochera.

Swoją nazwę „Otoczak” nagroda zawdzięcza kamieniom w rzece Soła, przepływającej przez Węgierską Górkę, rodzinną miejscowość Jerzego Suchanka. Po raz pierwszy przyznał ją w roku 2007, a jej tegoroczna edycja była zarazem jubileuszowa, już dziesiąta.

Co roku wręczenie poetyckiego „Otoczaka” odbywa się w innym miejscu, przy okazji rozmaitych wydarzeń, istotnych z punktu widzenia środowiska literackiego. Prudniczanin swoją nagrodę odebrał 23 września, podczas imprezy pod nazwą „Mikołowski Zatarg Poetycki” na rynku rodzinnego miasta Rafała Wojaczka, poety którym fascynacji nie ukrywa sam Waldemar Jocher.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze wyróżnienie dla prudniczanina. W 2010 r. Waldemar Jocher został laureatem prestiżowej, ogólnopolskiej Nagrody Poetyckiej im. Kazimiery Iłłakowiczówny, przyznanej mu za zbiór wierszy pt. „Reszta tamtego ciała” – uznany za najlepszy książkowy debiut poetycki roku, a wydany przez Instytut Mikołowski.

Drugi tom Jochera, „Przetrwalnik”, po ukazaniu się wymieniany był przez znanych krytyków literackich, a także wydawnictwo Instytut Książki, wśród 10 najlepszych tomów poetyckich roku 2015.

Gratulujemy otrzymania „Otoczaka”, życząc dalszego towarzystwa poetyckiej weny.

 

Gazeta Prudnik24 – numer 199

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook