Prudnik24

Dyskusyjna sprzedaż koni z prudnickiej stadniny?

Dyskusyjna sprzedaż koni z prudnickiej stadniny?
Listopad 09
19:58 2016

W ostatnim czasie z państwowej Stadniny Koni w Prudniku sprzedano pięć koni jednemu z prywatnych hodowców na Opolszczyźnie. Sprawę nagłośniło Radio Opole, sugerując że transakcja może budzić wątpliwości. Rozgłośnia powiadomiła także Agencję Nieruchomości Rolnych, której podlega stadnina.

Do transakcji sprzedaży doszło niedługo po zmianie we władzach prudnickiej Stadniny Koni. W połowie września ówczesnego prezesa, Dariusza Świderskiego, zastąpił Józef Stępkowski.

Prezes Świderski kierował stadniną od 16 lat, ale nie otrzymał absolutorium od rady nadzorczej, zdaniem ANR, m.in. z powodu rzekomych nieprawidłowości przy sprzedaży majątku ruchomego – sprzętu rolniczego. Pojawiły się jednak także spekulacje, że sprawa ta mogła być jedynie pretekstem do dymisji.

Józef Stępkowski to absolwent wrocławskiej Akademii Rolniczej i były prezes Grupy Producentów Rolnych OLSTAR, prowadzący następnie indywidualne gospodarstwo rolne. Także były parlamentarzysta i członek Samoobrony (2005-2007), który po opuszczeniu jej szeregów nie był aktywny politycznie aż do roku 2014, kiedy z ramienia PiS kandydował w wyborach samorządowych na stanowisko wójta gminy Kamiennik. Regionalne opolskie dzienniki łączą go ponadto – wraz z bratem Janem, który na początku roku objął kierownictwo opolskim oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – z osobą wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego.

W kilka dni po tymczasowym objęciu stanowiska przez Józefa Stępkowskiego – formalnie jest pełniącym obowiązki prezesa, a Agencja Nieruchomości Rolnych niedawno ogłosiła konkurs na to stanowisko – doszło do sprzedaży 5 koni z prudnickich stajni. Wątpliwości Radia Opole, które nagłośniło sprawę, wzbudziły jednak okoliczności transakcji.

Do sprzedaży koni miało dojść pod nieobecność głównego hodowcy w stadninie (urlop), przeprowadzono ją także po niecodziennie niskich cenach – od 500 do 1500 zł. Wśród sprzedanych okazów miały być konie w różnym wieku – trzy starsze, ale też dwa zaledwie roczne. Ponadto, jak ustalono, nabywca jest mieszkańcem Kluczborka, ale pod podanym przez niego  adresem mieści się mieszkanie w bloku wielorodzinnym, gdzie dodatkowo osoba ta nie jest kojarzona. Nabywca jest również nieznany w środowisku opolskich hodowców koni, nie figuruje też  w oficjalnych wykazach hodowców. Obawy wzbudziło również to, że na listę osobników wytypowanych do potencjalnej sprzedaży miało trafić kilkadziesiąt innych koni.

Obecne władze Stadniny Koni odniosły się do zastrzeżeń zgłoszonych przez opolską rozgłośnię, odpowiadając, że konie rzekomo nie nadawały się do dalszej hodowli, a ceny sprzedaży zostały ustalone na drodze negocjacji. Argumentowano też, że nabywca jako jedyny wykazał zainteresowanie zgłoszoną ofertą sprzedaży. Wiceprezes stadniny tłumaczył również, że co roku z hodowli pozyskuje się ok. 20 koni i podobna liczba jest sprzedawana, natomiast sam fakt umieszczenia któregoś na liście do sprzedaży nie oznacza, że zostanie on sprzedany.

O swoich wątpliwościach opolska rozgłośnia powiadomiła Agencję Nieruchomości Rolnych, która razem z Ministerstwem Rolnictwa sprawuje nadzór nad stadniną. Agencja zapowiedziała zbadanie tej sprawy, wyjaśniając jednocześnie, że za sprzedaż koni odpowiada prezes spółki. Rozpisała również konkurs na to stanowisko, który ma być elementem przeprowadzanego procesu „porządkowania zarządów” spółek strategicznych (nie tak dawno zmieniono władze m.in. w Janowie Podlaskim). Kandydaci na prezesa mogą zgłaszać się do połowy listopada.

My również skierowaliśmy do rzecznika Agencji pytania, na które aktualnie przygotowywana jest odpowiedź.

Fot. http://www.skprudnik.eu/

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 115

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....

Tak od jakiegoś czasu mieszka się koszmarnie , podobna sytuacja miała miejsce na Morcinka i...

Pewnie sami się boją...

pożyczki prywatne na już
  • pozyczki prywatne pod zastaw nieruchomosci bezposrednio moneyinthebank czw maj monika brak nowych
  • udziele-pozyczki-prywatnie.pl