Prudnik24

Burmistrz: palmy w piecach metodą „od góry”

Burmistrz: palmy w piecach metodą „od góry”
Styczeń 10
15:30 2017

Jak podało Radio Opole, posiłkując się badaniami naukowców z Krakowa gmina Prudnik chce ograniczyć zanieczyszczenia powodowane przez przydomowe piece. W mieśce ruszyła właśnie kampania społeczna na rzecz czystego powietrza.

Z tej okazji w Prudniku kolportowane są ulotki informacyjne zachęcające do ekonomicznego ogrzewania mieszkań węglem i drewnem.

Jak podkreślał na antenie rozgłośni burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych, chodzi o walkę ze smogiem.

– W godzinach wieczornych unoszą się nad miastem kłęby dymu. Przystąpiliśmy do kampanii społecznej. Na początek zaczynamy zachęcać do zmiany technologii palenia w piecu. Propagujemy system palenia od góry i dokładania opału z boku, a nie jak dotychczas nasypywania go na wierzch. Każdy, kto spróbuje takiej metody korzyści dostrzeże bardzo szybko – cytuje szefa gminy Radio Opole.

Jak twierdzą naukowcy z Krakowa, w ciągu jednego sezonu grzewczego palenie metodą od góry daje oszczędność ok. 30 procent opału. Z kolei emisja szkodliwych pyłów i sadz zmniejsza się od 50 do 70 procent.

Aby zachęcić społeczność miasta do wymiany pieców domowych, w przyszłym roku władze gminy zamierzają wprowadzać program dopłat do rozwiązań ekologicznych.

Dal zainteresowanych Czytelników podajemy link do jednej ze stron internetowych, na których opisana jest dokładnie wspomniana technika: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 113

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Dyrektor chyba sam potrzebuje już jednego z 60 łoży. Niech idzie na emeryturę a nie...

Czy rządzenie jednoosobowe , bez dyskusji i zbędnych pytań można nazwać dobrym rządzeniem ? Przepraszam...

Mniejszość nie kładzie kłód pod nogi -jedynie wstrzymała się od głosu. Zapraszam do obejrzenia na...

dobrze rządzi to chcą odwołać tak tylko w Polsce mniejszość rządziła tyle lat i nic...