Prudnik24

Kasa na zdrój i kościół w Jarnołtówku

Kasa na zdrój i kościół w Jarnołtówku
10 stycznia
20:45 2017

Marszałek wręczył dwie umowy na realizację projektów unijnych, które poprawią atrakcyjność turystyczną na opolsko-czeskim pograniczu. Ponad 18 mln zł otrzyma gmina Prudnik, a 615,7 tys. zł parafia Św. Bartłomieja Apostoła w Jarnołtówku.

„Ograniczenie antropopresji na różnorodność biologiczną, dziedzictwo kulturowe i historyczne – zrównoważony rozwój obszaru Gór Opawskich i Bramy Morawskiej” – to projekt, którego liderem jest gmina Prudnik, a partnerami gminy Głuchołazy Głubczyce Kietrz i Branice oraz powiat głubczycki.

Całkowita wartość projektu to ponad 21,6 mln zł a wartość dofinansowania 18,2 mln zł. Projekt jest już realizowany, a zakończy się w ostatnim kwartale 2019 roku.

Co kryje się za trudną nazwą tego projektu? Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności zasobów kulturowych na pograniczu polsko-czeskim, a każdy z partnerów planuje wiele inwestycji, wpływających na zwiększenie atrakcyjności tych terenów. Najwięcej zadań planuje Prudnik. Powstanie np. ścieżka pieszo-rowerowa łącząca park Małpi Gaj z Kozią Górą. Rewaloryzacji doczeka się także zabytkowy Park Miejski w Prudniku.

Gmina Głubczyce zamierza stworzyć aleję spacerową i ścieżkę rowerową przy Alei Lipowej, a także chce zrewaloryzować Park Miejski w Głubczycach – zostaną wyremontowane fontanny i alejki, powstaną place zabaw, park otrzyma nowe oświetlenie, będzie też street workout do ćwiczeń na świeżym powietrzu.

Głuchołazy kontynuują rewitalizację dawnego obszaru uzdrowiskowego (m.in. odnowiony zostanie amfiteatr), a także remont konserwatorski kapliczek Drogi Krzyżowej na zboczu Góry Parkowej.

Druga umowa, jaką wręczył marszałek, dotyczy remontu kościoła Św. Bartłomieja Apostoła w Jarnołtówku. Za ponad 724,4 tys. zł (z czego 615,7 tys. zł wyniesie unijne dofinansowanie) w nawie głównej oraz prezbiterium wymienione zostanie zniszczone pokrycie dachu kościoła na nowe, z blachy miedzianej. Kościół zostanie oświetlony, by zwiększy jego atrakcyjność już po zmierzchu, zastaną zainstalowane usprawnienia dla osób niepełnosprawnych.

Za: glucholazyonline.com

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook