Prudnik24

Taaaaka szopka!

Taaaaka szopka!
Styczeń 20
18:22 2017

Wyjątkowa, kto wie, czy nie największa (i najpiękniejsza) szopka w Prudniku powstała w domu Piotra Zioły. Budowaniem szopek zajmuje się on od trzydziestu lat.

– Sama budowa trwa 3-4 dni, ale w naszej rodzinie standardem jest już jesienne zbieranie mchu w lesie na potrzeby szopki. Co prawda nie wykorzystuję leśnego obrazu w szopce co roku, ponieważ czasami sięgam po surowy, pustynny i skalisty krajobraz jak tło – opowiada naszej gazecie Piotr Zioła, na co dzień zajmujący się krawictwem.

Konstrukcja szopki to głównie deski oraz materiał tekstylny na wykończenia i jej przykrycie. Rozmiary budowli robią wrażenie: całość zajmuje 1/6 pokoju mając trzy metry długości i jeden szerokości. Co ciekawe, dotychczas żadna z szopek prudniczanina nie była nigdzie wystawiana ani też opisywana.

– Moją pierwszą pracą była mała stajenka z figurkami świętej rodziny, zrobionymi ręcznie z różnych tkanin – mówi o początkach swojego hobby nasz rozmówca, dodając, że zdobycie w tamtym okresie „prawdziwych” figurek było trudne. Jak wynika z opowieci pana Piotra, następnym etapem było kupienie za zaoszczędzone pieniądze wypatrzonego w glliwickim sklepie z artykułami sakralnymi pierwszego zestawu małych figurek.

– Od zawsze towarzyszyła mi idea rozbudowy szopki o kolejne, inne elementy, dlatego podczas wszelkich dalszych i bliższych podróży dokupywałem różne elementy np. młyn, chatę góralską, domki i wielbłądy – wylicza konstruktor. Podkreśla przy tym,że budynek stajenki zrobił sam, tak jak i stodołę dla zwierząt.

– Co roku dochodzi nowy element do całości, a znajomi, znając moje zamiłowanie, w ramach prezentów obdarowują mnie figurami i wszelkimi akcesoriami, które mogę później wykorzystać układając szopkę. W tym roku dostałem bardzo oryginalnego osiołka, przywiezionego z Albanii, który świetnie wpasował się w całość – kontynuuje Piotr Zioła.

Pięćdziesięcioczterolatek nie ukrywa, że od wielu lat uwielbia zwiedzać szopki w różnych miejscach, albo oglądać je chociażby w Internecie, dzięki czemu ciągle trafia na nowe inspiracje. Za rok więc pewnie szopka wzbogaci się o kolejne elementy. No bo że powstanie – to pewne. I tak trzymać!

Gazeta Prudnik24 – numer 124

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...