Prudnik24

Nowa przeprawa pilnie poszukiwana

Nowa przeprawa pilnie poszukiwana
Styczeń 29
22:31 2017

Opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podjął decyzję o nagłej rozbiórce dotychczasowego i budowie nowego mostu na ul. Batorego. Inwestycja ma zostać przeprowadzona od kwietnia do listopada tego roku. Dla Prudnika oznacza to niemal pewne korki i utrudnienia komunikacyjne. Gmina podjęła rozmowy z przedstawicielami GDDKiA na temat ustanowienia na czas prac nowej, tymczasowej przeprawy mostowej. To szansa na zniwelowanie skutków remontu.

Przypomnijmy – pierwotnie, gdy po raz pierwszy GDDKiA wyszła z tematem modernizacji mostu, planowano utworzyć nową – stałą przeprawę mostową, która usprawniłaby ruch w Prudniku. Propozycją gminy było utworzenie takiego mostu na styku ul. Konopnickiej i Wiejskiej. Most łączyłby się z ulicą Batorego drogą poprowadzoną przez teren byłego „Obuwia”. Z koncepcji tej ostatecznie nic jednak nie wyszło.

Decyzja opolskiego GDDKiA zaskoczyła gminę, ponieważ jeszcze w grudniu wydawało się, że przebudowa nie będzie mieć miejsca z początkiem nowego roku. Jak mówili przedstawiciele generalnej dyrekcji – oczekiwano na dofinansowanie. Tymczasem nagle, początkiem stycznia GDDKiA poinformowała, że badania techniczne mostu wskazują na jego szybko pogarszający się stan i prace należy rozpocząć jak najszybciej. Warto przy tym zauważyć, że przedstawicieli generalnej dyrekcji nie obchodziło to, co taka decyzja oznacza dla Prudnika, a w wersji bez dodatkowego objazu oznaczałaby jedno: paraliż komunikacyjny miasta i to nawet w obliczu podniesienia nośności mostu na ul. Nyskiej, przez który od niedawna mogą już jeździć pojazdy powyżej 15 ton. W sytuacji bezkompromisowej decyzji GDDKiA o terminie rozpoczęcia prac, gmina podjęła kroki, by jednak – pomimo szybko biegnącego czasu, spróbować przeforsować koncepcję dodatkowej przeparwy mostowej, zbudowanej na czas przebudowy głównego mostu.

Ii tu – na szczęście – GDDKiA skłonne jest do pochylenia się nad problemem. Jak mówi burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych, kilka dni temu odbyła się techniczna wizyta przedstawiciela generalnej dyrekcji ze stroną gminną i powiatową. Omówiono lokalizację, a także procedury instalacji dodatkowej przeprawy mostowej . Nadmieńmy, że prawo jest tu bezlitosne – potrzebne jest spełnienie wszystkich wymogów, takich jak rozprawa wodnoprawna, pozowlenia budowlane i ustalenia środowiskowe.

– Myślę, że dopóki tego nie rozstrzygniemy most na Batorego będzie funkcjonował – mówił tajemniczo burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych w programie TV Prudnik Pogranicza.

Jak nieoficjalne dowiedziała się nasza redakcja, most ten mógłby powstać w na styku ulic Kochanowskiego i Wańkowicza, z wylotem drogi w pobliżu parkinkgu przy ZUS. Czy tak się jednak stanie, na razie nie wiadomo. Gmina zapowiada nowe informacje w tej sprawie już w tym tygodniu. Do sprawy powrócimy.

Gazeta Prudnik24 – numer 124

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...

dj na wesele lubelskie
  • pl dawniej Tablica. Profesjonalny DJ i Wodzirej Zamość, woj.
  • djmarko.pl