Prudnik24

Ranking Perspektyw: nasze szkoły daleko

Ranking Perspektyw: nasze szkoły daleko
Luty 07
12:12 2017

Już po raz dziewiętnasty Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych – liceów ogólnokształcących oraz techników. Odnajdujemy w nim również szkoły z naszego terenu, ale przeważnie na dalszych lokatach.

Publikowany przez Fundację ranking służy badaniu jakości szkół ponadgimnazjalnych i ma służyć pomocą uczniom najstarszych klas gimnazjów w wyborze dalszej drogi kształcenia. Oprócz ogólnopolskich kategorii „Licea” oraz „Technika”, zawiera też wojewódzkie rankingi dla tych typów szkół, oraz kategorie dodatkowe: „Ranking Maturalny” (osobno dla liceów i techników), oraz „Ranking Szkół Olimpijskich” (wspólny dla liceów i techników).

Rankingi liceów

Spory spadek w zestawieniu odnotowało prudnickie I LO, które przed rokiem zajmowało 436. miejsce w kraju, a w opolskim rankingu wojewódzkim było na dość wysokiej 11. pozycji. W najnowszym podsumowaniu w województwie zajmuje 22. miejsce (2 lata temu było na 19. pozycji), a w rankingu ogólnopolskim wypadło z pierwszej pięćsetki liceów. W województwie tuż przed prudnickim ogólniakiem plasuje się I LO z Głubczyc, które również w skali kraju znalazło się na miejscach „500+”, podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu, a przed dwoma laty zajmowało pozycję w połowie piątej setki liceów. Prym w województwie wiodą dwa licea z Opola (II i III LO, w rankingu ogólnopolskim na wysokich miejscach: 23. i 37.), następnie społeczne liceum z Kluczborka (44. w kraju). Wysoko (60. miejsce w Polsce) jest też 4. w województwie Diecezjalne Liceum Humanistyczne z Nysy.

Licea ogólnokształcące oceniano według trzech kryteriów. sukcesy szkoły w olimpiadach (waga w rankingu – 30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%), oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

W obejmującym 200 szkół rankingu maturalnym placówki z naszego terenu nie są odnotowane.

Rankingi techników

Lepiej w zestawieniach wypadają natomiast technika z naszego terenu. Dwunaste w województwie jest prudnickie Technikum nr 2 w Zespole Szkół Rolniczych (w kraju plasuje się w połowie trzeciej setki, podczas gdy w dwu poprzednich rankingach zajmowało pozycje „300+”. Tuż za prudnickim technikum w wojewódzkim zestawieniu sklasyfikowano Technikum w Zespole Szkół w Głogówku, które w Polsce znalazło się tylko kilkanaście miejsc niżej od prudnickiego (260.). Tym samym obie szkoły za swoje pozycje w najnowszym zestawieniu uzyskały tytuł „Brązowej Szkoły 2017”, przyznawany technikom z miejsc 201-300 rankingu. Odnotujmy jednak, że szkoła z Głogówka przed rokiem w krajowym zestawieniu znajdowała się o prawie sto miejsc wyżej (była 169., w województwie na pozycji 8.), zatem porównując rok do roku wyraźnie spadła w rankingach.

Dodajmy, że wojewódzkie podium w całości zajęły szkoły z Opola (12., 13. i 33. miejsca w kraju), tuż za nimi jest Technikum Leśne w Tułowicach (73. miejsce w Polsce).

Technika były oceniane wg. czterech kryteriów. sukcesy szkoły w olimpiadach (20% wagi oceny), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%), oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W rankingu maturalnym techników (sklasyfikowano najlepszych 200 szkół w kraju), w zestawieniu odnajdujemy dwie szkoły z naszego terenu. Na 142. miejscu znalazło się Technikum z ZS w Głogówku (przed rokiem poza pierwszą dwusetką), oraz Technikum w ZS w Głuchołazach – na 186 miejscu w kraju (przed rokiem także lokata „200+”). W pierwszej dwusetce nie znalazło się natomiast technikum z Prudnika.

Szkół z naszego terenu nie odnajdujemy również w ogólnopolskim zestawieniu szkół olimpijskich, obejmującym 200 placówek.

Chętnym do szczegółowej analizy rankingów polecamy odwiedzenie strony: www.perspektywy.pl

 

Gazeta Prudnik24 – numer 130

Reklama

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook