Prudnik24

Ranking Perspektyw: nasze szkoły daleko

Ranking Perspektyw: nasze szkoły daleko
Luty 07
12:12 2017

Już po raz dziewiętnasty Fundacja Edukacyjna Perspektywy opublikowała ogólnopolski ranking szkół ponadgimnazjalnych – liceów ogólnokształcących oraz techników. Odnajdujemy w nim również szkoły z naszego terenu, ale przeważnie na dalszych lokatach.

Publikowany przez Fundację ranking służy badaniu jakości szkół ponadgimnazjalnych i ma służyć pomocą uczniom najstarszych klas gimnazjów w wyborze dalszej drogi kształcenia. Oprócz ogólnopolskich kategorii „Licea” oraz „Technika”, zawiera też wojewódzkie rankingi dla tych typów szkół, oraz kategorie dodatkowe: „Ranking Maturalny” (osobno dla liceów i techników), oraz „Ranking Szkół Olimpijskich” (wspólny dla liceów i techników).

Rankingi liceów

Spory spadek w zestawieniu odnotowało prudnickie I LO, które przed rokiem zajmowało 436. miejsce w kraju, a w opolskim rankingu wojewódzkim było na dość wysokiej 11. pozycji. W najnowszym podsumowaniu w województwie zajmuje 22. miejsce (2 lata temu było na 19. pozycji), a w rankingu ogólnopolskim wypadło z pierwszej pięćsetki liceów. W województwie tuż przed prudnickim ogólniakiem plasuje się I LO z Głubczyc, które również w skali kraju znalazło się na miejscach „500+”, podobnie jak w poprzedniej edycji rankingu, a przed dwoma laty zajmowało pozycję w połowie piątej setki liceów. Prym w województwie wiodą dwa licea z Opola (II i III LO, w rankingu ogólnopolskim na wysokich miejscach: 23. i 37.), następnie społeczne liceum z Kluczborka (44. w kraju). Wysoko (60. miejsce w Polsce) jest też 4. w województwie Diecezjalne Liceum Humanistyczne z Nysy.

Licea ogólnokształcące oceniano według trzech kryteriów. sukcesy szkoły w olimpiadach (waga w rankingu – 30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%), oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

W obejmującym 200 szkół rankingu maturalnym placówki z naszego terenu nie są odnotowane.

Rankingi techników

Lepiej w zestawieniach wypadają natomiast technika z naszego terenu. Dwunaste w województwie jest prudnickie Technikum nr 2 w Zespole Szkół Rolniczych (w kraju plasuje się w połowie trzeciej setki, podczas gdy w dwu poprzednich rankingach zajmowało pozycje „300+”. Tuż za prudnickim technikum w wojewódzkim zestawieniu sklasyfikowano Technikum w Zespole Szkół w Głogówku, które w Polsce znalazło się tylko kilkanaście miejsc niżej od prudnickiego (260.). Tym samym obie szkoły za swoje pozycje w najnowszym zestawieniu uzyskały tytuł „Brązowej Szkoły 2017”, przyznawany technikom z miejsc 201-300 rankingu. Odnotujmy jednak, że szkoła z Głogówka przed rokiem w krajowym zestawieniu znajdowała się o prawie sto miejsc wyżej (była 169., w województwie na pozycji 8.), zatem porównując rok do roku wyraźnie spadła w rankingach.

Dodajmy, że wojewódzkie podium w całości zajęły szkoły z Opola (12., 13. i 33. miejsca w kraju), tuż za nimi jest Technikum Leśne w Tułowicach (73. miejsce w Polsce).

Technika były oceniane wg. czterech kryteriów. sukcesy szkoły w olimpiadach (20% wagi oceny), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%), oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

W rankingu maturalnym techników (sklasyfikowano najlepszych 200 szkół w kraju), w zestawieniu odnajdujemy dwie szkoły z naszego terenu. Na 142. miejscu znalazło się Technikum z ZS w Głogówku (przed rokiem poza pierwszą dwusetką), oraz Technikum w ZS w Głuchołazach – na 186 miejscu w kraju (przed rokiem także lokata „200+”). W pierwszej dwusetce nie znalazło się natomiast technikum z Prudnika.

Szkół z naszego terenu nie odnajdujemy również w ogólnopolskim zestawieniu szkół olimpijskich, obejmującym 200 placówek.

Chętnym do szczegółowej analizy rankingów polecamy odwiedzenie strony: www.perspektywy.pl

 

Gazeta Prudnik24 – numer 124

Reklama

Reklama

Reklamy

Facebook

Komentarze

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz,...

Moje stwierdzenie będzie bardzo przykre ale powodowane własnymi doświadczeniami. Wszystkie sprawy będą umorzone z...

Xyz

Ludzie maja pilnować swoich aut ? A od czego mamy policję !? Czy naprawdę...

kurwa kamere macie! psy!...