Prudnik24

Oświata: 14 etatów mniej

Oświata: 14 etatów mniej
Luty 20
19:20 2017

– Bez zwolnień się nie obędzie – mówi o sytuacji w gminie cytowany przez Nową Trybunę Opolską burmistrz Głubczyc Adam Krupa. To jeden z efektów zmiany systemu oświaty polegającej m.in. na likwidacji gimnazjów i powrotu do ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Jak jednak dodał w rozmowie z gazetą szef gminy, magistrat zrobi co może, by zmniejszyć skutki zwolnień. Sposobem na to ma być przejście części nauczycieli na emerytury bądź wcześniejsze świadczenia.

Jak wynika z kalkulacji gminy, od 1 września w gminie Głubczyce ilość etatów zmniejszy się o czternaście. Zmieni się też sytuacja placówek – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Kochanowskiego zostanie przekształcone w Publiczną Szkołę Podstawową nr 1. Ta obecna „jedynka”, znajdujaća się przy ul. Dworcowej przemianowana zostanie z kolei na sp nr 3.

– Natomiast “dwójka”, która jest przy ulicy Kochanowskiego, będzie nadal działała pod swoim numerem – podkreśla na łamach gazety burmistrz.

Poza zmianą szyldów rewolucja nie szykuje się za to na wsiach. Zarówno placówki w Pietrowicach Głubczyckich i Lisięcicach będą nadal funkcjonować, tyle, że po prostu jako ośmioletnie szkoły podstawowe.

Adam Krupa nie zgadza się z retoryką rządu, która mówi, że reforma szkolnictwa w Polsce odbędzie się bezkosztowo. Jak wyliczył, do budynku dzisiejszego gimnazjum, w którym od 1 września naukę rozpoczną młodsze dzieci, gmina będzie musiała zakupić przystosowane dla nich ławki i krzesła, jak również przebudować toalety do ich potrzeb. Kolejne środki wydane zostaną na zakup przyborów naukowych i przystosowanie pracowni, w których będą prowadzone lekcje chemii czy fizyki.

Sytuacja w oświacie była ostatni przedmiotem długiej debaty samorządowców i nauczycieli w Kietrzu, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Tamtejszy magistrat opublikował na swojej stronie internetowej długi artykuł dotyczacy placówek gminnych po reformie edukacji. Czytamy w nim m.in., że badania ankietowe przeprowadzane w całej Polsce dowodzą, iż zdecydowana większość społeczeństwa popiera reformę oświaty, a jedyną rzeczą, jaka nie podoba się środowisku nauczycielskiemu, to fakt, że została wprowadzona bardzo szybko. „Jesteśmy przekonani, że gdyby rząd pracował dłużej nad zmianami w edukacji, to nie mielibyśmy wielu wątpliwości, podobnie jak inni samorządowcy w Polsce, ale widocznie stan polskiej oświaty zdaniem najwyższych władz państwowych wymagał takich natychmiastowych kroków” – nadmienia autor artykułu. Cały tekst dostęny pod linkiem: http://www.kietrz.pl/PL/3139/887/KIETRZANSKA_OSWIATA__CZYLI_FAKTY__LICZBY_I_FINANSE/k/

Za: Nowa Trybuna Opolska

 

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 120

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

PPS

Fajnie że jest jakiś pomysł na funkcjonowanie szpitala ale czy to dobry kierunek... Zdecydowanie nie!...

Nareszcie coś się dzieje........

Niby dobre miejsce na taka inwestycje ale z drugiej strony co to za centrum przesiadkowe...

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

kredyty poznań

Kredyty konsolidacyjne Kredyty hipoteczne Kredyty samochodowe
agarkredyty.pl