Prudnik24

Głogówek: ekologiczne ogrzewanie domów będzie dofinansowane

Głogówek: ekologiczne ogrzewanie domów będzie dofinansowane
Marzec 10
16:21 2017

W tamtejszej gminie uchwalono właśnie plan gospodarki niskoemisyjnej opiewający do 2020 roku. Magistrat będzie dopłacał do wymiany przestarzałych pieców węglowych na ekologiczne ogrzewanie. Wszystko po to, by maksymalnie zredukować zanieczyszczenia powietrza.

Początkowo gmina zamierza przeznaczyć na ten cel 50 tysięcy zł., o czym poinformowała na antenie Radia Opole wiceburmistrz Głogówka Barbara Wróbel. Dopłaty mają objąć m.in.: piece na biomasę, gazowe, elektryczne, olejowe.

– Ponieważ dużo ludzi dopytuje, chcemy jeszcze do tego dodać pompy ciepła. Dofinansowanie to wyniesie cztery tysiące złotych, a w przypadku pieca na ekogroszek można się ubiegać o trzy tysiące złotych. Zostanie powołana komisja, która zajmie się rozpatrywanie wniosków. Beneficjenci tego wsparcia będą zawierać umowy z gminą – podsumowała rozmówczyni radia.

Nadmieńmy, że według autorów planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Głogówek, redukcja zanieczyszczeń w dużej mierze będzie uzależniona również od wsparcia finansowego ze źródeł zewnętrznych, m.in. funduszy unijnych.

Swoje działania zapowiada również prudnickie starostwo. Zwróciło się ono do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu o możliwośc instalacji na terenie powiatu urządzeń umożliwiajacych sprawdzanie jakości powietrza ( w tym poziomu pyłu zawieszonego) w wybranym momencie przez każdego zainteresowanego mieszkańca w Internecie. W dotychczas funkcjonujących punktach pomiarowych w powiecie (ul. Legionów w Prudniku i ul. Batorego w Głogówku) wyniki nie są przekazywane na bieżąco.

Gazeta Prudnik24 – numer 137

Reklama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook