Prudnik24

Głogówek: ekologiczne ogrzewanie domów będzie dofinansowane

Głogówek: ekologiczne ogrzewanie domów będzie dofinansowane
Marzec 10
16:21 2017

W tamtejszej gminie uchwalono właśnie plan gospodarki niskoemisyjnej opiewający do 2020 roku. Magistrat będzie dopłacał do wymiany przestarzałych pieców węglowych na ekologiczne ogrzewanie. Wszystko po to, by maksymalnie zredukować zanieczyszczenia powietrza.

Początkowo gmina zamierza przeznaczyć na ten cel 50 tysięcy zł., o czym poinformowała na antenie Radia Opole wiceburmistrz Głogówka Barbara Wróbel. Dopłaty mają objąć m.in.: piece na biomasę, gazowe, elektryczne, olejowe.

– Ponieważ dużo ludzi dopytuje, chcemy jeszcze do tego dodać pompy ciepła. Dofinansowanie to wyniesie cztery tysiące złotych, a w przypadku pieca na ekogroszek można się ubiegać o trzy tysiące złotych. Zostanie powołana komisja, która zajmie się rozpatrywanie wniosków. Beneficjenci tego wsparcia będą zawierać umowy z gminą – podsumowała rozmówczyni radia.

Nadmieńmy, że według autorów planu gospodarki niskoemisyjnej dla gminy Głogówek, redukcja zanieczyszczeń w dużej mierze będzie uzależniona również od wsparcia finansowego ze źródeł zewnętrznych, m.in. funduszy unijnych.

Swoje działania zapowiada również prudnickie starostwo. Zwróciło się ono do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu o możliwośc instalacji na terenie powiatu urządzeń umożliwiajacych sprawdzanie jakości powietrza ( w tym poziomu pyłu zawieszonego) w wybranym momencie przez każdego zainteresowanego mieszkańca w Internecie. W dotychczas funkcjonujących punktach pomiarowych w powiecie (ul. Legionów w Prudniku i ul. Batorego w Głogówku) wyniki nie są przekazywane na bieżąco.

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 113

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Dyrektor chyba sam potrzebuje już jednego z 60 łoży. Niech idzie na emeryturę a nie...

Czy rządzenie jednoosobowe , bez dyskusji i zbędnych pytań można nazwać dobrym rządzeniem ? Przepraszam...

Mniejszość nie kładzie kłód pod nogi -jedynie wstrzymała się od głosu. Zapraszam do obejrzenia na...

dobrze rządzi to chcą odwołać tak tylko w Polsce mniejszość rządziła tyle lat i nic...