Prudnik24

Pamiętają o Witoldzie Czerkawskim

Pamiętają o Witoldzie Czerkawskim
Marzec 12
15:44 2017

Z okazji 10 rocznicy śmierci wybitnego prudnickiego fotografa Witolda Czerkawskiego w Muzeum Ziemi Prudnickiej stworzono wystawę zdjęć jego autorstwa. Na jej otwarciu tłumnie zjawili się prudniczanie, w tym jego znajomi i współpracownicy. Przybył też burmistrz Franciszek Fejdych.

Wystawę oglądać będzie można do 31 lipca b.r. Składają się nań fotografie ze zbiorów córki Marii Czerkawskiej, Aleksandra Kramarza, który zdawał u mistrza egzamin czeladniczy, oraz prudnickiego muzeum.

Witold Czerkawski (1921-2007) to fotograf, fotoreporter i dokumentalista. Po II wojnie światowej przybył do Prudnika z Nadwórnej. Pierwszy zakład fotograficzny, zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej, otworzył w czerwcu 1946. Całe życie poświęcił pracy, z wielką pasją uczył młodych adeptów sztuki fotografii, dzieląc się swoimi talentami. Częścią jego dziedzictwa jest bogata dokumentacja fotograficzna powojennego Prudnika, jego zniszczeń, które dokonały się podczas, a przede wszystkim po II wojnie światowej.

Podczas otwarcia wystawy w czwartek 2 marca fotografa z uśmiechem na ustach wspominali m.in. jego wieloletnia pracownica Halina Stępień oraz Aleksander Kramarz. Imprezę poprowadził dyrektor muzeum Wojciech Dominiak.

Na zdjęciu Aleksander Kramarz i Halina Stępień z portretem mistrza. Fot. B. Zator

About Author

Maciej Dobrzański

Maciej Dobrzański

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....