Prudnik24

Pamiętają o Witoldzie Czerkawskim

Pamiętają o Witoldzie Czerkawskim
Marzec 12
15:44 2017

Z okazji 10 rocznicy śmierci wybitnego prudnickiego fotografa Witolda Czerkawskiego w Muzeum Ziemi Prudnickiej stworzono wystawę zdjęć jego autorstwa. Na jej otwarciu tłumnie zjawili się prudniczanie, w tym jego znajomi i współpracownicy. Przybył też burmistrz Franciszek Fejdych.

Wystawę oglądać będzie można do 31 lipca b.r. Składają się nań fotografie ze zbiorów córki Marii Czerkawskiej, Aleksandra Kramarza, który zdawał u mistrza egzamin czeladniczy, oraz prudnickiego muzeum.

Witold Czerkawski (1921-2007) to fotograf, fotoreporter i dokumentalista. Po II wojnie światowej przybył do Prudnika z Nadwórnej. Pierwszy zakład fotograficzny, zlokalizowany przy ulicy Piastowskiej, otworzył w czerwcu 1946. Całe życie poświęcił pracy, z wielką pasją uczył młodych adeptów sztuki fotografii, dzieląc się swoimi talentami. Częścią jego dziedzictwa jest bogata dokumentacja fotograficzna powojennego Prudnika, jego zniszczeń, które dokonały się podczas, a przede wszystkim po II wojnie światowej.

Podczas otwarcia wystawy w czwartek 2 marca fotografa z uśmiechem na ustach wspominali m.in. jego wieloletnia pracownica Halina Stępień oraz Aleksander Kramarz. Imprezę poprowadził dyrektor muzeum Wojciech Dominiak.

Na zdjęciu Aleksander Kramarz i Halina Stępień z portretem mistrza. Fot. B. Zator

Gazeta Prudnik24 – numer 128

Reklama

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklamy

Facebook