Prudnik24

Poseł Czochara: klaruje się sprawa Aleksandrówki

Poseł Czochara: klaruje się sprawa Aleksandrówki
Marzec 17
17:40 2017

Jak twierdzi prudnicka parlamentarzystka PiS i szefowa wojewódzkich struktur tej partii, poseł   Katarzyna Czochara, po rozmowach z kierownictwem resortu zdrowia widać szanse na wznowienie działalności Aleksandrówki w Jarnołtówku.

 – Sprawa zaczyna się klarować. Wielokrotnie rozmawiałam na ten temat z ministrami zdrowia – Konstantym Radziwiłłem i Krzysztofem Łandą – mówiła mediom poseł Czochara.

Powoływała się na słowa wiceministra Łandy, który miał jednoznacznie określić, że jeśli chodzi o Aleksandrówkę, może ona stać się sztandarowym projektem, który mógłby skorzystać z programu IOWISZ (jest to system informatyczny pozwalający dyrektorom placówek medycznych sprawdzić możliwości finansowania z dotacji unijnych programów inwestycji w infrastrukturę czy zakup sprzętu medycznego).

– Wypowiadając się na antenie Radia Opole wiceminister wskazał, żebyśmy myśląc o reaktywacji ośrodka nie tworzyli czegoś, co miałoby zabezpieczać potrzeby tylko na poziomie powiatu, czy województwa, ale projekt powinien mieć szerszą skalę, a nawet wychodzić poza granice państwa polskiego – wyjaśniła poseł Katarzyna Czochara.

Przypominała również, że na rok 2017 jest przygotowywany nowy koszyk świadczeń gwarantowanych, jak również w zakresie rehabilitacji dla dzieci i młodzieży, opracowywana jest nowa taryfikacja.

– Minister Łanda jednoznacznie wskazywał, by z konkretnymi pomysłami przyjechać do Warszawy, sprecyzować jacy specjaliści mieliby prowadzić działalność medyczną i z wykorzystaniem jakich – udowodnionych – metod leczenia miałyby być wykonywane zabiegi. Możemy skorzystać z bardzo dużych pieniędzy. Kiedy na wstępie marszałek Roman Kolek wskazywał, że na standaryzację potrzeba ok. 4 mln zł, w ramach tego programu dostępne byłoby nawet 20 mln zł. Pozwoliłoby to na kompleksową standaryzację, wyposażenie placówki, a także na zakładane w nowej koncepcji wybudowanie nowego obiektu, który miałby służyć jako centrum bioróżnorodności – przekonywała posłanka PiS.

Z rezerwą do kwestii reaktywacji ośrodka podchodzi wicemarszałek województwa, Roman Kolek (PO) odpowiedzialny za służbę zdrowia, zdaniem którego po dokonaniu symulacji w systemie IOWISZ szanse na kwalifikację wniosku do ministerialnego programu są zbyt małe. Twierdził, że w najbardziej optymistycznej wersji można będzie liczyć na uzyskanie około 2/3 z liczby wymaganych przez resort punktów. Poddaje także w wątpliwość możliwości uzyskania przez Aleksandrówkę kontraktu z NFZ pozwalającemu sanatorium na normalne funkcjonowanie.

Według poseł Katarzyny Czochary należy jednak zdecydowanie postawić na innowacyjność metod leczenia, jakie miałyby być stosowane w reaktywowanym ośrodku. Jej zdaniem w Jarnołtówku powinien powstać oddział kliniczny, który wyróżni placówkę w skali całego kraju.

Wcześniej pojawił się już także pomysł utworzenia na południu Opolszczyzny tzw. klastra turystyki zdrowotnej, przy realizacji którego województwo miałoby współpracować z partnerami czeskimi. Jak utrzymuje poseł Czochara, prowadziła już w tej sprawie rozmowy z naszymi południowymi sąsiadami, którzy są bardzo zainteresowani.

About Author

Boguslaw Zator

Boguslaw Zator

Related Articles

Gazeta Prudnik24 – numer 117

Reklama

Reklama

Facebook

Komentarze

Prudnik podobnie jak wszystkie miasta cierpi na brak parkingów, ale pierwszy raz słyszę aby parkingi...

KOLEJNA GŁUPOTA !!!!...

oli

Prudnik...minimalizm życiowy...

ewa

Jaka mać taka nać i tyle w temacie....