Prudnik24

Poseł Czochara: klaruje się sprawa Aleksandrówki

Poseł Czochara: klaruje się sprawa Aleksandrówki
Marzec 17
17:40 2017

Jak twierdzi prudnicka parlamentarzystka PiS i szefowa wojewódzkich struktur tej partii, poseł   Katarzyna Czochara, po rozmowach z kierownictwem resortu zdrowia widać szanse na wznowienie działalności Aleksandrówki w Jarnołtówku.

 – Sprawa zaczyna się klarować. Wielokrotnie rozmawiałam na ten temat z ministrami zdrowia – Konstantym Radziwiłłem i Krzysztofem Łandą – mówiła mediom poseł Czochara.

Powoływała się na słowa wiceministra Łandy, który miał jednoznacznie określić, że jeśli chodzi o Aleksandrówkę, może ona stać się sztandarowym projektem, który mógłby skorzystać z programu IOWISZ (jest to system informatyczny pozwalający dyrektorom placówek medycznych sprawdzić możliwości finansowania z dotacji unijnych programów inwestycji w infrastrukturę czy zakup sprzętu medycznego).

– Wypowiadając się na antenie Radia Opole wiceminister wskazał, żebyśmy myśląc o reaktywacji ośrodka nie tworzyli czegoś, co miałoby zabezpieczać potrzeby tylko na poziomie powiatu, czy województwa, ale projekt powinien mieć szerszą skalę, a nawet wychodzić poza granice państwa polskiego – wyjaśniła poseł Katarzyna Czochara.

Przypominała również, że na rok 2017 jest przygotowywany nowy koszyk świadczeń gwarantowanych, jak również w zakresie rehabilitacji dla dzieci i młodzieży, opracowywana jest nowa taryfikacja.

– Minister Łanda jednoznacznie wskazywał, by z konkretnymi pomysłami przyjechać do Warszawy, sprecyzować jacy specjaliści mieliby prowadzić działalność medyczną i z wykorzystaniem jakich – udowodnionych – metod leczenia miałyby być wykonywane zabiegi. Możemy skorzystać z bardzo dużych pieniędzy. Kiedy na wstępie marszałek Roman Kolek wskazywał, że na standaryzację potrzeba ok. 4 mln zł, w ramach tego programu dostępne byłoby nawet 20 mln zł. Pozwoliłoby to na kompleksową standaryzację, wyposażenie placówki, a także na zakładane w nowej koncepcji wybudowanie nowego obiektu, który miałby służyć jako centrum bioróżnorodności – przekonywała posłanka PiS.

Z rezerwą do kwestii reaktywacji ośrodka podchodzi wicemarszałek województwa, Roman Kolek (PO) odpowiedzialny za służbę zdrowia, zdaniem którego po dokonaniu symulacji w systemie IOWISZ szanse na kwalifikację wniosku do ministerialnego programu są zbyt małe. Twierdził, że w najbardziej optymistycznej wersji można będzie liczyć na uzyskanie około 2/3 z liczby wymaganych przez resort punktów. Poddaje także w wątpliwość możliwości uzyskania przez Aleksandrówkę kontraktu z NFZ pozwalającemu sanatorium na normalne funkcjonowanie.

Według poseł Katarzyny Czochary należy jednak zdecydowanie postawić na innowacyjność metod leczenia, jakie miałyby być stosowane w reaktywowanym ośrodku. Jej zdaniem w Jarnołtówku powinien powstać oddział kliniczny, który wyróżni placówkę w skali całego kraju.

Wcześniej pojawił się już także pomysł utworzenia na południu Opolszczyzny tzw. klastra turystyki zdrowotnej, przy realizacji którego województwo miałoby współpracować z partnerami czeskimi. Jak utrzymuje poseł Czochara, prowadziła już w tej sprawie rozmowy z naszymi południowymi sąsiadami, którzy są bardzo zainteresowani.

Gazeta Prudnik24 – numer 121

Reklama

Reklama

ReklamyFacebook

Komentarze

Starostwo informuje w internecie a oznakowania brak. 14.11.2017 większość kierowców musiała zawracać spod wiaduktu...

Dla takich tekstów lubie czytac ten portal...

Dla takich tekstów lubie czytac ta strone...

Szanowny Panie, kopiuj-wklej, o którym Pan pisze, to efekt oficjalnej współpracy naszego portalu z glucholazyonline....